Επαγγελματική νίκη για τη Ράγιο Βαγεκάνο

Οι “ραγίστας” έφυγαν με το τρίποντο από τη Σεβίλλη επικρατώντας με 1-0, στο πλαίσιο της 12η αγωνιστικής της La Liga. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Γκαρσία.

To παιχνίδι ξεκίνησε πιο δυνατά για τη Ράγιο Βαγεκάνο η οποία από νωρίς πίεσε να βρει το γκολ. Στο 27ο λεπτό, ο Καμέγιο έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει γκολ, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Ντμίτροβιτς, με τον πορτιέρο της Σεβίλλης να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση. Στη συνέχεια, οι “φιλοξενούμενοι” είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να την κυκλοφορήσουν, χωρίς όμως να καταφέρουν να μετουσιώσουν σε τέρμα τις ευκαιρίες τους.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι “φιλοξενούμενοι” ήταν και πάλι πιο επιθετικοί. Χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να απειλήσουν με τον Λόπες, ο οποίος σούταρε, με τον κίπερ των ¨γηπεδούχων” να κρατά για ακόμη μια φορά ανέπαφη την εστία του. Η Σεβίλλη απείλησε στη συνέχεια, με τον Μιρ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τον Ντιμιτριέβσκι να αποκρούει, ενώ ο Λαμέλα, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον κίπερ των “φιλοξενούμενων” να κρατά και πάλι το μηδέν. Η Ράγιο αντέδρασε άμεσα, ο Γκαρσία με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντμίτροβιτς, με τον τερματοφύλακα των Ανδαλουσιάνων να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι “φιλοξενούμενοι” πίεσαν κι άλλο μετά την επίτευξη του τέρματος, με τη Σεβίλλη να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι, η Ράγιο Βαγεκάνο πήρε το πολύ σημαντικό διπλό και σκαρφάλωσε στην 8η θέση, με 18 βαθμούς.

Γκολ: 61′ Γκαρσία

Κίτρινες: 68′ Ίσκο, 76′ Μπόνο, 78′ Ντμίτροβιτς, 79′ Σούσο, 86′ Νάβας, 90+3 Μαρκάο / 63′ Κατένα

Σεβίλλη: Ντμίτροβιτς, Μοντιέλ, Γκούντελ, Μαρκάο, Τέλες (59′ Ακούνα), Τζορδάν, Ράκιτιτς (46′ Μιρ), Τόρες (59′ Σούσο), Λαμέλα, Ίσκο, Γιανουζάι (46′ Γκόμεζ)
Ράγιο Βαγεκάνο: Ντιμιτριέβσκι, Μπάλιου, Λεζέν, Κατένα, Γκαρθία ( 90+1 Μουνός), Βαλεντίν, Κομεσάνια (90+1 Σαβελιτς), Παλαθόν (73′ Σάντσες), Λόπεθ (67′ Σις), Γκαρθία, Καμέγιο (74′ Τσαβάρια)