Επαγγελματική νίκη για τα “σφυριά”

Με ένα γκολ στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου, η Γουέστ Χαμ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας με 2-0 την Μπόρνμουθ στο “London Stadium” και έτσι η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες ανέβηκε στην πρώτη δεκάδα του βαθμολογικού πίνακα.

H αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην Premier League έπεσε με τη Γουέστ Χαμ να επικρατεί με 2-0 επί της Μπόρνμουθ στο “London Stadium”, χάρη στο γκολ του Ζουμά λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45′) και του Μπενραχμά στο 90+2′ με εύστοχο χτύπημα πέναλντι. Τα “σφυριά” έφτασαν τους 14 βαθμούς και ανέβηκαν στην 10η θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας τα “κεράσια” πού έπεσαν στην 14η θέση με έναν πόντο λιγότερο (13).

Στο 6ο λεπτό ο Μπενραχμά με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νέτο και η Γουέστ Χαμ έδειξε τα… δόντια της από νωρίς. Οι “χωριάτες” βρέθηκαν ξανά κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Σούτσεκ στο 11′ πέρασε μόλις πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων. Η πρώτη καλή στιγμή για την Μπόρνμουθ ήρθε στο  37ο λεπτό, με τον Σολάνκε να κάνει κούρσα, να πατάει περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε το μπλόκαρε εύκολα ο Φαμπιάνσκι.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τα “σφυριά”. Έπειτα από κόρνερ, ο Σούτσεκ πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Ζουμά και αυτός με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα του Νέτο. Το γκολ του Γάλλου κεντρικού αμυντικού έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με τη Γουέστ Χαμ να προηγείται με 1-0 επί της Μπόρνμουθ.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Μπενραχμά να απειλεί δις στο 52′ και το 53′ αντίστοιχα, με τα σουτ που επιχείρησε όμως να περνάνε αρκετά έξω. Στο 61′ ο Ράις με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση έβαλε… δύσκολα στον Τράβερς (πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο ημίχρονο στη θέση του τραυματία Νέτο), που έκανε καταπληκτική επέμβαση και είπε “οχι” στον Άγγλο διεθνή μέσο. Τα “σφυριά” είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με το σκορ υπέρ τους έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού, με τα “κεράσια” να μην μπορούν να απειλήσουν.

Ο Μπενραχμά στο 90+2′ με εύστοχο χτύπημα πέναλντι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στη νίκη της ομάδας του. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τη Γουέστ Χαμ νικήτρια με 2-0 επί της Μπόρνμουθ και έτσι τα “σφυριά” έφτασαν τους 14 βαθμούς και ανέβηκαν στην 10η θέση της βαθμολογίας, με τα “κεράσια” να πέφτουν στην 14η θέση με έναν πόντο λιγότερο (13).

Γκολ: 45′ Ζουμά, 90+2′ Μπενραχμά / –

Κίτρινες: – / 55′ Λερμά, 71′ Μέφαμ

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ζουμά, Κέρερ, Κρέσγουελ, Ντάουνς (88′ Φορνάλς), Ράις, Σούτσεκ, Μπενραχμά, Μπόουεν (88′ Τσουφάλ), Σκαμάκα (74′ Αντόνιο)

Μπόρνμουθ: Νέτο (46′ Τράβερς), Σμιθ, Μέφαμ, Σένεσι, Ταβερνιέρ, Κουκ, Λερμά, Φρέντερικς (57′ Ζεμούρα), Κρίστι (57′ Άντονι), Μπίλινγκ, Σολάνκε (45′ Μουρ)