Ένα βήμα μακριά από την τελική φάση του Μουντιάλ η Αυστραλία

Τα «καγκουρό» επικράτησαν με 2-1 των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων στη Ντόχα και εξασφάλισαν την παρουσία τους στον τελικό για τη διεκδίκηση μίας θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022

Η Αυστραλία ήταν η νικήτρια του νοκ άουτ τελικού των προκριματικών του Μουντιάλ στην Ασιατική Ζώνη, αφήνοντας εκτός συνέχειας τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Τα «καγκουρό» προηγήθηκα στην αναμέτρηση με τον Ίρβιν στο 53′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κανέντο τέσσερα λεπτά αργότερα και ο Χρούστιτς χάρισε τη νίκη στη χώρα του στο 84ο λεπτό.

Έτσι, η Αυστραλία έκλεισε «ραντεβού» με το Περού στις 13 Ιουνίου, προκειμένου να διεκδικήσει το εισιτήριο για την τελική φάση του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ. Αν προκριθεί, θα είναι παρούσα για πέμπτη διαδοχική φορά στην τελική φάσης της διοργάνωσης