Ένα ημίχρονο ήταν… αρκετό

Η Αζαξιό φιλοξένησε στο “Σταντ Φρανσουά Κοτί” το Στρασβούργο, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1 και σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με ανατροπή, επικράτησε με σκορ 4-2.

Οι “γηπεδούχοι” μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6′ με τον Μπέλεγκαρντ, να βάζει μπροστά στο σκορ το Στρασβούργο. Στο 17′ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Κέβιν Γκαμεϊρό. Η Αζαξιό έκανε την ανατροπή, μέσα σε επτά λεπτά, χάρη σε δύο γκολ του Μπελαϊλί και ένα του Ελ Ιντρίσι παίρνοντας εκείνη αυτή τη φορά… κεφάλι στο σκορ. Ο Νουρί πριν την ανάπαυλα, έκανε το 4-2 για την Αζαξιό. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Το Στρασβούργο μπήκε με το πόδι στο “γκάζι” και άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Μπέλεγκαρντ, χτύπησε με εξαιρετική εκτέλεση το φάουλ που κέρδισαν οι “γηπεδούχοι”, στέλνοντας τη μπάλα με αρκετό φάλτσο στην αριστερή γωνία του Λερόι, γράφοντας το 1-0. Στο 17′ έκανε δύο τα τέρματά της με τον Κέβιν Γκαμεϊρό να σκάβει τη μπάλα και να πλασάρει τον Σελς κάνοντας το 2-0. Η ομάδα του Πανταλόνι έβαλε από νωρίς τις βάσεις για να πάρει το τρίποντο. Στο 33′ κέρδισε πέναλτι η Αζαξιό, μετά από τσεκάρισμα και του VAR, με τον Μπελαϊλί να παίρνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σελς. Αμέσως μετά και το επόμενο λεπτό, επανήλθε στην αναμέτρηση η Αζαξιό, ο Ελ Ιντρίσι πήρε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή, γύρισε μέτωπο προς την αντίπαλη εστία στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση σε 2-2. Ο Μπελαϊλί στο 40′ έφερε “τούμπα” το παιχνίδι κάνοντας το 3-2 από το σημείο του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Σελς. Η Αζαξιό βρήκε και τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Νουρί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, να γράφει το 4-2. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος, η Αζαξιό βγήκε στο προσκήνιο και στο 61′ κέρδισε πέναλτι. Μετά από έλεγχο στο VAR, δόθηκε πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Ιντρίσι, ο οποίος με κακή εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ και μακριά από το δεξί δοκάρι του Σελς. Στο 79′ ο Βιδάλ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, έπειτα από φάουλ που έκανε ως τελευταίος αμυνόμενος και ο διαιτητής, μετά τον έλεγχο από το VAR, ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του και από κίτρινη έδειξε την κόκκινη κάρτα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 33′, 40′ Μπελαϊλί, 34′ Ελ Ιντρίσι, 45+3′ Νουρί / 6′ Μπέλεγκαρντ, 17′ Γκαμεϊρό

Κίτρινες: 22′ Πιέρ-Γκαμπριέλ, 32′ Ντιλέιν, 65′ Μαρσόν, 90+2′ Νταγκμπά

Κόκκινη: 79′ Βιδάλ

Αζαξιό (Ολιβιέ Πανταλόνι): Λερόι, Γιουσούφ, Βιδάλ, Ντιαλό, Κονέ, Νουρί (84′ Τουζγκάρ), Μαρκέτι, Κουταδό (85′ Μανγκανί), Μπελαϊλί (73′ Μπαγιαλά), Ελ Ιντρίσι, Χαμουμά (81′ Αλφόνς)

Στρασβούργο (Ζουλιέν Στεφάν): Σελς, Τζικού, Νιαμσί, Μαρσόν (72′ Περίν), Πιερ-Γκαμπριέλ (55′ Νταγκμπά), Μπέλεγκαρντ, Πέρσιτς (72′ Τόμασον), Ντιλέιν (54′ Λινάρ), Ντιαλό, Αγιόρκ (54′ Μοτιμπά), Γκαμεϊρό