Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Βάσκους

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε της Αλμερίας με σκορ 2:0, χάρη στα γκολ των Σίλβα και Σόρλοθ στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας το τρίποντο στο “Μεντιτεράνεο”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι στην αναμέτρηση και τον Κούμπο να παίρνει μια πάσα ακριβείας στην άκρη της περιοχής, σούταρε και η μπάλα πέρασε βασανιστικά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μαρτίνεθ. Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στα μετόπισθεν χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα τις αντίπαλες εστίες. Με το 0:0 πήγαν στα αποδυτήρια Αλμερία και Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Στην επανάληψη πρώτοι απείλησαν οι φιλοξενούμενοι και κέρδισαν πέναλτι στο 46′. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός της ομάδας, Νταβίντ Σίλβα ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από “ριμπάουντ” από τη δική του εκτέλεση πέναλτι, γράφοντας το 1:0 στο 47′. Η πίεση της Ρεάλ Σοσιεδάδ συνεχίστηκε, πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 53′ με σκόρερ τον Σόρλοθ ο οποίος με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία γράφοντας το 2:0. Ο Κούμπο στο 67′ δοκίμασε την τύχη του από την άκρη της περιοχής αφότου πήρε μια πάσα ακριβείας, Ο Μαρτίνεθ έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση και πέταξε την μπάλα πλάγια. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα με, τη Ρεάλ Σοσιεδάδ να πανηγυρίζει τη νίκη απέναντι στην Αλμερία με 2:0.//

ΓΚΟΛ: 47′ Σίλβα, 53′ Σόρλοθ
Κίτρινες: 90+2′ Μπάμπιτς

Αλμερία (Ρούμπι): Μαρτίνεθ, Μέντες (75΄Πόθο), Έλι, Μπάμπιτς, Ακιέμε, Ντε Λα Οθ, Ρομπερτόνε (66′ Λάζαρο), Ραμαζάνι (66′ Σόουσα), Μελέρο, Σουάρεθ (55′ Εμπάρμπα), Τουρέ (66′ Πορτίγιο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ Μπαρενετσέα): Ρεμίρο, Ελουστόνδο, Σουβελδία, Νόρμαντ, Ρίκο, Σουμπιμέντι, Μερίνο (71′ Μαρίν), Σίλβα (81′ Ναβάρο), Ιγιαραμέντι (81′ Γκεβάρα), Κούμπο (71′ Οϊαρθάμπαλ), Σόρλοθ (85′ Μαρτίν)