Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Βάσκους

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ερνέστο Βλαβέρδε επικράτησε 3-0 της Κάντιθ στο “Σαν Μαμές”.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είχε τρεις συνεχόμενες νίκες κόντρα στην Κάντιθ από την σεζόν 2021-2022 εντός και εκτός έδρας, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να ψάχνει την καθιέρωση της στις υψηλές θέσεις της Ισπανικής λίγκας. Στο πρώτο ημίχρονο έψαξε πολλές φορές τα δίχτυα με τον Ινιάκι Γουίλιαμς, αλλά ο Λεντέσμα κράτησε ανέπαφη την εστία του. Η Κάντιθ σε τέσσερις αγώνες της La Liga έχει σκοράρει πέντε γκολ με παθητικό στα τέσσερα, δείχνοντας πως θα είναι ένα δύσκολο απόγευμα για την Αθλέτικ. Η μοναδική τελική που έγινε από την ομάδα του Σέρχιο δεν έφτασε στον τερματοφύλακα της Μπιλπάο και το ημίχρονο έκλεισε με προβλήματα για την Κάντιθ.

Στο δεύτερο μέρος η Αθλέτικ ανέβασε στροφές και βρήκε σε δυο λεπτά, δυο γκολ με τον Γκουρουθέτα και Βιγιαλίμπρε να βγάζουν το άγχος από τους συμπαίκτες τους. Στην συνέχεια ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και έκανε τις απαραίτητες αλλαγές για να φρεσκάρει την εντεκάδα του. Στις καθυστερήσεις ο Ινιάκι Γουίλιαμς πέτυχε το τρίτο γκολ των Βάσκων σφραγίζοντας  την άνετη νίκη της ομάδας του. Η Αθλέτικ ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από Ρεάλ, Μπαρτσελόνα και Χιρόνα.

ΓΚΟΛ: 66′ Γκουρουθέτα, 68′ Βιγιαλίμπρε, 90+1 Γουίλιαμς
Κίτρινες: 45+1 Παρέδες, 46′ Φαλί, 50′ Αλκαράθ