«Εμπόδιο» στον δρόμο για την Ευρώπη η Σαμπντόρια

Η Φιορεντίνα διασύρθηκε με 4-1 από τη Σαμπντόρια σε παιχνίδι της 37ης αγωνιστικής της Σέριε Α και έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την έξοδο στην Ευρώπη.

Οι «βιόλε» δεν εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Αταλάντα από τη Μίλαν, ηττήθηκαν με το βαρύ 4-1 από τη Σαμπντόρια και παρέμειναν στην 7η θέση με 59 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τη «θεά». Έτσι, το Ευρωπαϊκό εισιτήριο θα κριθεί στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική όπου θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους εκτός έδρας.

Η Σαμπντόρια μπήκε «φορτσάτη» στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε την Φιορεντίνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 16ο λεπτό. Ο Φεράρι, άνοιξε το σκορ, μετά από εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Τερατσιάνο και έκανε το 1-0. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι δυνατός, με τις δύο ομάδες δημιουργούν φάσεις. Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα ήταν όμως αυτός που κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τη μεγάλη του ευκαιρία στο 30o λεπτό. Βλέποντας τον πορτιέρο της Φιορεντίνα εκτός εστίας, σήκωσε τη μπάλα και «έγραψε» το 2-0, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιορεντίνα μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει και να «γυρίσει» το παιχνίδι, πιέζοντας τους γηπεδούχους. H Σαμπντόρια όμως ήταν αυτή που ανέβασε ρυθμό, σκόραρε για τρίτη φορά στο 70ο λεπτό με τον Θόρσμπι, ο οποίος στέλνει εντυπωσιακά τη μπάλα στα δίχτυα του πορτιέρο των «βιόλα». Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι, καταφέρνοντας να σημειώσουν και τέταρτο τέρμα στο 83 λεπτό με τον Σαμπιρί, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι όμως, μείωσαν σε 4-1 με τον Νικολά Γκονζάλες, μετά από υπόδειξη πέναλτι του VAR καθώς είχε προηγηθεί επαφή με το χέρι μέσα στην περιοχή από παίκτη των γηπεδούχων.

Έτσι, η αδιάφορη Σαμπντόρια, επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-1 επί της Φιορεντίνα, βάζοντας δύσκολα για τη συνέχεια, αφήνοντάς τη στην 7η θέση της βαθμολογίας.