Έμεινε στην ισοπαλία με την Τσέλσι πριν τον Ολυμπιακό η Άστον Βίλα

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο πρώτο μέρος, μένοντας στο 2-2 με το σύνολο του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, έχοντας και τον αγώνα με τους "ερυθρόλευκους" την Πέμπτη για τα ημιτελικά του Conference League.

Δύο βασικότατα στελέχη της ενόψει των αναμετρήσεων με τον Ολυμπιακό, έχασε απόψε η Άστον Βίλα στην ισοπαλία (2-2) με την Τσέλσι στο “Βίλα Παρκ”. Ο Μαρτίνες (δικέφαλος) και ο Τιλεμανς (προσαγωγοί) υπέστησαν μυϊκούς τραυματισμούς και πιθανότατα χάνουν και τα δύο ματς με τον Ολυμπιακό στους ημιτελικούς του Conference League (2 και 9 Μαϊου). Ο γκολκίπερ Εμιλιάνο Μαρτίνες ήταν ούτως ή άλλως τιμωρημένος για τον αγώνα της προσεχούς Πέμπτης, όμως αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο και δύσκολα θα προλάβει τη ρεβάνς του “Γ. Καραϊσκάκης” στις 9/5. Τη θέση του πήρε ο παλιός τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Ρόμπιν Όλσεν ο οποίος θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια της Άστον Βίλα και την Πέμπτη. Επίσης, ο Βέλγος διεθνής Γιούρι Τίλεμανς αντικαταστάθηκε στο 27΄ με πρόβλημα στον προσαγωγό και η απουσία του θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

Στον αγώνα με την Τσέλσι, η Βίλα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, με τους Κουκουρέγια (4΄-αυτογκόλ), Μόργκαν Ρότζερς (42΄). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τον Μαντουέκε (62΄), Γκάλαχερ (81΄) να «υπογράφουν» το τελικό 2-2. Μάλιστα, λίγο έλειψε να γίνει η ολοκληρωτική ανατροπή στο 90+5΄, αλλά το γκολ που πέτυχε ο Ντισασί ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ μετά από παρέμβαση του VAR, μία απόφαση που ξεσήκωσε εντονότατες διαμαρτυρίες από τους «μπλε» μετά το τελευταίο σφύριγμα. To αποτέλεσμα αυτό διατηρεί τους «Χωριάτες» στην 4η θέση της Premiership με επτά βαθμούς διαφορά από την Τότεναμ. Τίποτα, όμως, δεν έχει τελειώσει, καθώς οι Spurs έχουν τρία ματς λιγότερα.

Ο Ουνάι Έμερι παρέταξε τη Βίλα με τους: Μαρτίνες (46΄ Όλσεν), Κας, Κόνσα, Πάου Τόρες, Ντίνιε, Μπέιλι, Τίλεμανς (27΄ Ντιαμπί, 83΄ Ντουράν), Ντάγκλας Λουϊς (75΄ Ιροέγκμπουναμ), Ρότζερς, ΜακΓκίν, Γουάτκινς.