Έμεινε όρθιος στην Καισαριανή και τσέκαρε την πρόκριση

Μπορεί η Κηφισιά να κυνήγησε την μεγάλη ανατροπή του 3-1 της Κρήτης και να άγχωσε τον ΟΦΗ, ωστόσο το σύνολο του Πέπε Μελ έφυγε με την ισοπαλία από το “Μιχάλης Κρητικόπουλος” (1-1) και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το φετινό ταξίδι του ΟΦΗ στον θεσμό του Κυπέλλου συνεχίζεται, καθώς η ομάδα του Ηρακλείου προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός συνέχειας την Κηφισιά. Πλέον, οι Κρητικοί θα βρουν μπροστά τους τον Παναιτωλικό, ο οποίος πέρασε από την Καλλιθέα, με στόχο να προκριθούν στην τετράδα.

Χωρίς καλό ρυθμό τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήρθε στο 23ο λεπτό από ένα μακρινό σουτ του Μπάκιτς με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 28′ ο ΟΦΗ απείλησε ξανά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στην περιοχή, ο Ριέρα έκανε το σουτ δεξιά της περιοχής, αλλά αστόχησε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντίκο νίκησε στον αέρα τον Νικοπολίδη, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την Κηφισιά ήρθε στο 38′, με τους γηπεδούχους να κλέβουν την μπάλα. Ο Τετέι τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Αντερέγκεν, ο οποίος έχασε το κοντρόλ.

Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και έφθασε κοντά στο γκολ στο 54′. Εξαιρετική ντρίμπλα του Αντερέγκεν από τα αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπάουμαν απομάκρυνε τον κίνδυνο. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, έγινε το 1-0. Μεταβίβαση από τον Σμπώκο στον Τετέι, που κράτησε την μπάλα στην περιοχή, μοίρασε στον Κωνσταντακόπουλο, ο οποίος εκτέλεσε και σκόραρε. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που απείλησε με δεύτερο γκολ στο 71′, αλλά αστόχησε από πλάγια θέση. Ο ΟΦΗ τελείωσε την υπόθεση πρόκριση στις καθυστερήσεις. O Παρράς ανέτρεψε τον Μπακού, ο οποίος του έκλεψε την μπάλα και ο Λουίζ Φελίπε με πέναλτι έγραψε το τελικό 1-1 στο 90’+3′.

ΓΚΟΛ: 60′ Κωνσταντακόπουλος / 90’+3′ (πεν.) Λουίζ Φελίπε

Κίτρινες: 30′ Παρράς, 73′ Μπιφούμα, 77′ Ιπαλίμπο, 89′ Μασούρας / 90’+1′ Μπακού