Έμεινε η Έβερτον και έριξε Λέστερ και Λιντς | Η Άστον Βίλα πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο!

H αυλαία έπεσε στην Αγγλία με συναρπαστικές αναμετρήσεις, γκολ και… θέαμα. Tα “ζαχαρωτά” επιβλήθηκαν της Μπόρνμουθ και έτσι παρέμειναν στα “σαλόνια” της Premier League, όπου δεν συνεχίζουν τα “παγώνια” και οι “αλεπούδες”, την ίδια στιγμή που οι “χωριάτες” εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην Ευρώπη τη νέα χρονιά.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε ήδη σηκώσει την κούπα του τρίτου της συνεχόμενου πρωταθλήματος στην Premier League και στο Champions League μαζί της θα ακολουθήσουν η Άρσεναλ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά και η Νιουκάστλ.

Την ίδια στιγμή η Λίβερπουλ και η Μπράιτον θα βρεθούν στους ομίλους του Europa League, ενώ όσον αφορά τον υποβιβασμό, η Σαουθάμπτον έχει υποβιβαστεί μαθηματικά στην Championship και σήμερα την ακολούθησαν Λέστερ και Λιντς μετά τη νίκη της Έβερτον επί της Μπόρνμουθ.

Λέστερ-Γουέστ Χαμ 2:1

Η Λέστερ προσπαθούσε από την εκκίνηση του ματς να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και τα κατάφερε στο 34ο λεπτό μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, που κατέληξε στο τέρμα του Φαμπιάνσκι από το πλασέ του Μπαρνς. Οι “αλεπούδες” κράτησαν το… μηδέν και με τη συμπλήρωση σχεδόν μιας ώρας, στο 62′, έκαναν το 2:0 χάρη σε όμορφη κεφαλιά του Φαές. Η Γουέστ Χαμ συνέχισε να πιέζει και στο 79ο λεπτό, βρήκε το γκολ, με τον Φορνάλς να σκοράρει. Η Λέστερ πάλεψε, επικράτησε, αλλά δεν κατάφερε να σώσει την κατηγορία, καθώς το… δώρο της Μπόρνμουθ στο “Γκούντισον Παρκ” δεν ήρθε ποτέ.

(34′ Μπαρνς, 62′ Φαές / 79′ Φορνάλς)

Έβερτον – Μπόρνμουθ 1:0

Οι δυο ομάδες μπήκαν… συντηρητικά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς η Έβερτον ήθελε διακαώς το “τρίποντο”. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποιο τέρμα, όμως τα “ζαχαρωτά”, άνοιξαν το σκορ του αγώνα στο 57ο λεπτό με ένα απίθανο γκολ του Ντουκουρέ. Η Μπόρνμουθ πίεσε, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να… σώσουν τη σεζόν. Το σύνολο του Ντάις κατάφερε να επικρατήσει με το μοναδικό γκολ του Ντουκουρέ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για την παραμονή του.

(57′ Ντουκουρέ)

Τσέλσι-Νιουκάστλ 1:1

Η Νιουκάστλ έπιασε στον… ύπνο την άμυνα της Τσέλσι στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 9ο λεπτό, άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού με τον Γκόρντον να βρίσκει δίχτυα με προβολή από κοντά. Οι “μπλε” πίεσαν, βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία και στο 27′, ο Τρίπιερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ να ισοφαρίζει σε 1:1. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες ευκαιρίες εκατέρωθεν και έτσι ολοκληρώθηκε η “μάχη” ισόπαλη στο 1:1.

(27′ Τρίπερ (αυτογκόλ) / 9′ Γκόρντον)

Κρίσταλ Πάλας-Νότιγχαμ Φόρεστ 1:1

Η Νότιγχαμ είχε το “πάνω χέρι” από την αρχή του παιχνιδιού και μάλιστα στο 31ο λεπτό, πήρε “κεφάλι” στο σκορ, με τον Τάιβο Αβονίγι να σκοράρει. Η Κρίσταλ Πάλας ανέβασε “στροφές”, δεν βρήκε γκολ της ισοφάρισης στο πρώτο μέρος, όμως τα κατάφερε στο 76ο λεπτό με τον Γουίλ Χιούζ. Οι δυο ομάδες δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι ήρθαν ισόπαλες 1:1, χωρίς να υπάρχει κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

(76′ Χιούζ / 31′ Αβονίγι)

Άστον Βίλα – Μπράιτον 2:1

Η ομάδα του Έμερι άνοιξε νωρίς το σκορ της αναμέτρησης μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ντάγκλας Λουίζ να χρίζεται σκόρερ. Η… αλλαγή συναισθημάτων δεν άργησε να έρθει στο “Βίλα Παρκ”, καθώς στο 26′, ο Ουντάβ σκόραρε για την Μπράιτον, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ μετά από εξέταση του VAR. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό και στο 26′, διπλασίασαν τα τέρματά τους με σκόρερ τον Γουότκινς. Οι “γλάροι” πήραν αυτό που ήθελαν στο 38′, με τον Ουντάβ να μειώνει σε 2:1 και να σκοράρει τελικά μετά το ακυρωθέν του τέρμα. Το δεύτερο ημίχρονο είχε παρόμοια εικόνα, όμως δεν είχε κάποιο γκολ και έτσι οι “χωριάτες” πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, που τους δίνει το ευρωπαϊκό “εισιτήριο” για το Conference League.

(8′ Λουίζ, 26′ Γουότκινς / 38′ Ουντάβ)

Άρσεναλ-Γουλβς 5:0

Η Άρσεναλ… πέταγε φωτιές στο ξεκίνημά της και στο 11′, σκόραρε με κοντινή κεφαλιά του Τσάκα για το 1:0. Ο ίδιος παίκτης στο 14′, πέτυχε το δεύτερο γκολ του για τους “κανονιέρηδες”, κάνοντας σύντομα το 2:0. Το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε να “κλείσει” το πρώτο μέρος με διαφορά τριών τερμάτων χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Σάκα στο 27′. Οι “κανονιέρηδες” ξεκίνησαν με το πόδι… πατημένο στο γκάζι και στο 58ο λεπτό ο Ζεσούς έδωσε… διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Το… κερασάκι στην τούρτα για την Άρσεναλ έβαλε στο 78ο λεπτό ο Κίβιορ, ο οποίος άνετα διαμόρφωσε το τελικό 5:0.

(11′, 14′ Τσάκα, 27′ Σάκα, 58′ Ζεσούς, 78′ Κίβιορ)

Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Σίτι 1:0

Σε ένα ματς που ο Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το ροτέισιον για τους πρωταθλητές, οι δυο ομάδες έπαιξαν ένα… ανοιχτό ματς, με την Μπρέντφορντ να καταφέρνει να παίρνει το “τρίποντο”, επικρατώντας με 1:0. Οι “μέλισσες” βρήκαν το γκολ της νίκης στο 85ο λεπτό με τον Ίθαν Πίνοκ να σκοράρει. Η Σίτι δεν απάντησε ποτέ και έτσι η Μπρέντφορντ πανηγύρισε μια σημαντική νίκη… γοήτρου στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Σαουθάμπτον-Λίβερπουλ 4:4

Η Λίβερπουλ μπήκε… καυτή στο ματς και στο 10ο λεπτό, “ευτύχισε” να βρει το δρόμο προς στα δίχτυα με τελείωμα του Ζότα από το λάθος του Λάβια. Το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ συνέχιζε να πιέζει και στο 14′, διπλασίασε τα τέρματά του με σκόρερ, τον Φιρμίνο. Η Σαουθάμπτον ανέβασε “στροφές” στη συνέχεια και στο 19ο λεπτό, κατάφερε να μειώσει σε 2:1 με γκολ του Γουόρντ-Πρόουζ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και το γκολ της ισοφάρισης στο 28ο λεπτό με τον Σουλεμάνα, ο οποίος στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 48′, έβαλε σε θέση “ισχύος” τους “αγίους”, που έκαναν την ανατροπή. Απτόητη η Σαουθάμπτον συνέχισε και στο 64′, πέτυχε και τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Άρμστρονγκ για το 4:2. Οι “ρεντς” όμως δεν το έβαλαν κάτω… και σε διάστημα δυο λεπτών, ισοφάρισαν σε 4:4. Αρχικά, ο Χάκπο μείωσε στο 72′ και ένα λεπτό αργότερα, ο Ντιόγκο Ζότα, έφερε το ματς στα “ίσα”, που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

(19′ Γουόρντ-Πρόουζ, 28′, 48′ Σουλεμάνα, 64′ Άρμστρονγκ / 10′ Ζότα, 14′ Φιρμίνο, 72′ Χάκπο, 73′ Ζότα)

Λιντς-Τότεναμ 1:4

Η Τότεναμ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε μόλις στο 2ο λεπτό να προηγηθεί με τέρμα που πέτυχε ο Χάρι Κέιν, με τη Λιντς να προσπαθεί να ισοφαρίσει σε όλο το πρώτο μέρος δίχως αποτέλεσμα. Στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, οι “σπερς” έβαλαν… ακόμη πιο δύσκολα στα “παγώνια”, καθώς ο Πέδρο Πόρο με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 2:0 για την ομάδα του. Η Λιντς βελτίωσε την εικόνα της και στο 67′, μείωσε σε 2:1 με γκολ του Χάρισον. Η Τότεναμ είχε άμεση απάντηση με τον… συνήθη ύποπτο, Χάρι Κέιν, ο οποίος έκανε το 3:1 για τους “πετεινούς”. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 4:1 για την Τότεναμ, με τον Λούκας Μόουρα να πετυχαίνει ακόμη ένα γκολ.

(67′ Χάρισον / 2′, 69′ Κέιν, 48′ Πόρο, 90+5′ Μόουρα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Φούλαμ 2:1

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις εκατέρωθεν. Η Φούλαμ άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού στο 19′ με τον Τετέ και στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως ο Μίτροβιτς δεν ευστόχησε από τη γραμμή του πέναλτι, με τον Ντε Χέα να διώχνει σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 39′, ο Σάντσο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ισοφαρίζοντας και στέλνοντας ισόπαλες τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι “κόκκινοι διάβολοι” εξασφάλισαν τη νίκη τους, με τον Μπρούνο Φερνάντες να σκοράρει στο 55ο λεπτό του αγώνα. Το σκορ δεν άλλαξε, με την Γιουνάιτεντ, να πανηγυρίζει τη νίκη, που της δίνει την τρίτη θέση της βαθμολογίας.