Έμειναν στο… Χ

Ισόπαλοι με σκορ 0-0 αναδείχθηκαν Ιωνικός Νίκαιας και Λεβαδειακός στο “Δημοτικό Γήπεδο Νεάπολης” για την πρώτη αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα ματς που δεν του έλειψαν οι φάσεις, αλλά τα γκολ, οι δύο ομάδες… κόλλησαν στο “Χ”. Οι Νικαιώτες απείλησαν στα πρώτα λεπτά, με τους Βοιωτούς να απαντούν λίγο αργότερα και στη συνέχεια να έχουν τον έλεγχο του αγώνα για μεγάλο διάστημα, χωρίς αποτέλεσμα. Εν τέλει, θα πάρουν αμφότεροι από έναν βαθμό, τον πρώτο τους για φέτος.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ξεκάθαρα στους γηπεδούχους. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μεντόσα βρέθηκε σε θέση βολής και θα μπορούσε να απειλήσει όμως η προσπάθειά του κόντραρε στον Κωνσταντινίδη. Στο 8′ Μάντζης και Αοσμάν συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να πλασάρει υπό πίεση προ κενής εστία αλλά να αστοχεί. Ο Σύριος είχε και δοκάρι τρία λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 18 μέτρα. Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν για πρώτη φορά στο ματς αισθητή την παρουσία τους με τετ-α-τετ του Κωνσταντινίδη, ο οποίος πλάσαρε άστοχα. Στη συνέχεια το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις ευκαιρίες να είναι όλο και λιγότερες. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό, με τον Λεβαδειακό να δείχνει να έχει περισσότερες δυνάμεις. Η πρωτοβουλία των κινήσεων άνηκε στους Βοιωτούς, οι οποίοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στο 81ο λεπτό ο Αντούνες έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως, ο Μάρκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 90′, ο Τσιριγώτης απώλεσε την τελευταία σημαντική φάση του αγώνα, αστοχώντας σε πλασέ από τα όρια της περιοχής απέναντι από τον Χουτεσιώτη.

Κίτρινες: 55′ Αντούνες, 72′ Ρομαό, 83′ Μύγας – 30′ Βρακάς, 45’+2′ Μουτίνιο

Ιωνικός Νίκαιας (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Άοσμαν, Μασάς (66′ Μίλο), Ρομαό, Αντούνες, Μεντόσα (66′ Λοβέρα), Μάντζης, Ιωαννίδης (67′ Ελευθεριάδης)

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Τζημόπουλος (65′ Μπέχανακ), Βινίσιους (85′ Λιάγκας), Βήχος, Μουτίνιο (46′ ΛούαΛούα), Μεχία, Μπελμόντ, Βρακάς (85′ Τσιριγώτης), Δούμτσιος, Συμελίδης (73′ Χάμοντ)