Έμειναν μακριά από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια

Δεν είχαμε νικητή στο “Groupama Stadium”, καθώς Λυών και Νις σκόραραν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αμφότεροι με πέναλτι, και έμειναν ισόπαλοι 1-1 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στη Ligue 1, Λυών και Νις έμειναν στο 1:1. Το ματς έκριναν δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα. Ο Πεπέ στο 38′, με την δεύτερη, έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους και ο Λακαζέτ στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στην 8η θέση με 21 βαθμούς “τα παιδιά”, μία θέση πιο κάτω και 20 βαθμοί για τους “αετούς”. Οι θέσεις για έξοδο στην Ευρώπη όλο και απομακρύνονται και αμφότερες πρέπει να βελτιώσουν την εικόνα τους στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο ημίχρονο του παιχνιδιού ο Καρίμ Μπενζεμά βραβεύτηκε από τον πρόεδρο της Λυών, για την κατάκτηση της Χρυσής Μπάλας. Ο Γάλλος επιθετικός αποτελεί προϊόν των ακαδημιών των “λιονέ” και ο σύλλογος βρήκε την ευκαιρία να τιμήσει ένα δικό του παιδί.

O αγώνας

Η Λυών μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 187′, με τον Μέντες να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε πολύ έξω από τα δοκάρια του Σμάιχελ. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός, η Νις δεν έπαιρνε επιθετικά ρίσκα και είχε περιοριστεί σε πιο παθητικό ρόλο. Στο 28′ “τα παιδιά” απείλησαν ανά με τον Ντιόπ να σουτάρει αλλά να μην βρίσκει στόχο. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Πεπέ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Λόπες έπεσε σωστά και απέκρουσε! Ο διαιτητής όμως έδειξε επανάληψη και με τη… δεύτερη ο Ιβοριανός εξτρέμ ευστόχησε και έκανε το 1:0 για την ομάδα του στο 38′. Σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Λυών να πιέζει από την αρχή για την ισοφάριση, όμως η Νις είχε κλείσει καλά τους χώρους και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στα καρέ τους. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Πεπέ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Λόπες. Στο 67′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ταγλιαφίκο έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Σμάιχελ! Σκληρό ματς, με πολλές δυνατές μονομαχίες.

Η Λυών πίεσε στα τελευταία λεπτά και ο Λακαζέτ στο 89′ λύτρωσε την ομάδα του, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά και το ματς έληξε ισόπαλο με σκορ 1:1. Στους 21 βαθμούς “τα παιδιά”, στους 20 η Νις που έχασε την ευκαιρία να φύγει με ένα σπουδαίο τρίποντο από το “Groupama Stadium“.

Γκολ: 89′ Λακαζέτ (πεν.) / 38′ Πεπέ (πεν.)

Κίτρινες: 35′ Ταγλιαφίκο /

Λυών: Λόπες, Γκούστο, Ντιομαντέ, Λουκεμπά, Ταγλιαφίκο, Τόκο Εκαμπί (77′ Σερκί), Μέντες, Κακερέ (67′ Λεπνάν), Τετέ (77′ Φεβρ), Αουάρ (67′ Ντεμπελέ), Λακαζέτ.

Νις: Σμάιχελ, Ατάλ, Τοντιμπό, Ντάντε, Λοτόμπα, Λεμινά (22′ Τουράμ), Ράμσεϊ, Μπουνταουί, Ντιόπ (62′ Μπάρκλεϊ), Πεπέ (90′ Μπραχιμί), Λαμπόρδε.//