Έλυσε τον… γόρδιο δεσμό στο 89′ η Σεβίλλη

Οι “νιπτήρες” έκαναν το 2 στα 2 στο “σπίτι” τους για το 2023 κερδίζοντας τη Κάντιθ με 1:0, με γκολ στο τελευταίο λεπτό από την άσπρη βούλα.

Ο Ράκιτιτς ήταν ο…. λυτρωτής της Σεβίλλη στο 89′ που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έδωσε τη νίκη με 1:0 στην ομάδα του, κόντρα στην Κάντιθ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga. Έτσι, οι “νιπτήρες” έκαναν το 2 στα 2 για το 2023 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν“.

Η Σεβίλλη ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς όμως να βρίσκει το πολυπόθητο τέρμα. Ο Ιβάν Αλέγιο που μπήκε αλλαγή στο 70′ ήταν ο μοιραίος για την Κάντιθ καθώς υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό. Ο Ιβάν Ράκιτιτς ανέλαβε την εκτέλεσή του και ήταν εύστοχος, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, που την ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη.//

Γκολ: 89′ Ράκιτιτς

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας, Γκούντελ, Μπαντέ, Ρεκίκ, Τζορδάν, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Λαμέλα, Εν Νεσιρί, Τόρες

Κάντιθ: Λεντέσμα, Καρθελέν, Χερνάντεζ, Εμπαγέ, Εσπίνο, Μπονγκοντά, Αλκάραθ, Άλεξ, Οκάμπο, Σομπρίνο, Λοσάνο