Ελλαδάρα, ομαδάρα…

Άγγιξε τη νίκη μία μαχητική Εθνική κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου με σύμμαχο την “καυτή” εξέδρα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν εξαιρετικό απέναντι στην δευτεραθλήτρια κόσμου Γαλλία, κατάφερε να γυρίσει… τούμπα το εις βάρος του σκορ, αλλά μία βολίδα του Φοφανά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στην “OPAP Arena”.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Η πρώτη τελική στο στόχο έγινε στο δωδέκατο λεπτό. Η Γαλλία βρήκε χώρο από τα αριστερά, ο Ντεμπελέ σούταρε αλλά ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Οι “τρικολόρ” είχαν πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ. Ο Γκριεζμάν σούταρε δυνατά δεξιά έξω από την περιοχή, ο Βλαχοδήμος απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Γαλανόπουλος και Ραμπιό σε μία από τις πολλές μονομαχίες που έδωσαν στο χώρο του κέντρου (ΙΝΤΙΜΕ Sports)

Η Εθνική, μετά το πρώτο μισάωρο, δεν είχε κινδυνέψει σοβαρά, εξαιτίας της διπλής άμυνας ζώνης που είχε. Ανάγκασε την Γαλλία να επιτεθεί από τις πτέρυγες ή από στημένες μπάλες και όχι από τον άξονα, που είναι το κατεξοχήν παιχνίδι της. Την μεγαλύτερη στιγμή της για να ανοίξει το σκορ είχε η ομάδα του Ντεσάν στο 34′. Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ντεμπελέ στην πλάτη της άμυνας, ο Βλαχοδήμος δεν έκανε έξοδο, ο Χατζηδιάκος δεν αντέδρασε και ο Γκριεζμάν πλάσαρε με τη μία, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της ελληνικής εστίας. Στο 42′ η Γαλλία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Φοφανά τροφοδότησε τον Ζιρού, ο οποίος με τη μία έδωσε την μπάλα στον Κολό Μουανί, ο οποίος από τα δεξιά στην περιοχή και από δύσκολη γωνία την έστειλε στην οροφή των διχτυών της εστίας.

Οι παίκτες της Γαλλίας πανηγυρίζουν το γκολ του Κόλο Μουανί στο 42′ με το οποίο οι “τρικολόρ” πήραν προβάδισμα στην “OPAP Arena”

Με καλό ρυθμό μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα, η οποία στο 52′ είχε την πρώτη της τελική με τον Φώτη Ιωαννίδη, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σαμπά. H άνοδος της γαλανόλευκης μετουσιώθηκε και σε γκολ. Μετά από μία φάση διαρκείας με σουτ των Μασούρα και Μπουχαλάκη που βρήκαν στα σώματα, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα και με βολίδα έξω από την περιοχή κέρδισε τον Σαμπά για το 1-1.

Οι παίκτες της Εθνικής γίνονται ένα κουβάρι μετά την ισοφάριση κόντρα στην Γαλλία με το γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 56′ (INTIME Sports)

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ελλάδα έφερε τούμπα το ματς. Ο Γιαννούλης με ωραία κίνηση απέφυγε τον Κούντε και εκείνος τροφοδότησε τον Ιωαννίδη, ο οποίος με μία επαφή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Εθνική αμυνόταν εξαιρετικά και παρά την είσοδο των Εμπαπέ, Κομάν δεν δέχτηκε επικίνδυνη φάση. Ωστόσο, η ποιότητα του Φοφανά ήταν αρκετή. Ο Γάλλος μέσος, ισοφάρισε στο 74′ με φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Βλαχοδήμο να είναι ανήμπορος ν’ αντιδράσει. H Γαλλία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων άγγιξε το γκολ της… νίκης με τον Εμπαπέ, το σουτ του οποίου βρήκε στο οριζόντιο δοκάτι της εστίας της Ελλάδας.

ΓΚΟΛ: 56′ Μπακασέτας, 61′ Ιωαννίδης / 42′ Κόλο Μουανί, 74′ Φοφανά
Κίτρινες: 34′ Μπουχαλάκης, 40′ Ρέτσος, 75′ Ιωαννίδης / 34′ Ντεμπελέ, 55′ Φοφανά, 90΄+1΄Γκριεζμάν