Έκοψε τη φόρα της Μπολόνια και επέστρεψε στις νίκες η Τορίνο

Η “γκρανάτα” επικράτησε εντός έδρας με 1:0 των “ροσομπλού”, που ήταν σε καλό αγωνιστικό μομέντουμ, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η 25η αγωνιστική της Serie A ολοκληρώθηκε με την εντός έδρας επικράτηση της Τορίνο με 1:0 επί της Μπολόνια. Η “γκρανάτα” επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από τρεις σερί αποτυχίες και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πίσω από τους “ροσομπλού”

Το σύνολο του Τιάγκο Μότα προερχόταν από δύο σερί νίκες και το σπουδαίο τρίποντο απέναντι στην Ίντερ, αλλά με την ήττα της στο “Ολυμπιακό Στάδιο Τορίνου” έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο τις θέσεις που δίνουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αλλαγή πέρασε στο παιχνίδι ο Γιώργος Κυριακόπουλος στο 79′, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης έμεινε στον πάγκο και στα 90 λεπτά του αγώνα.

Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του Ιβάν Τζούριτς πέτυχε ο Γιαν Καραμό στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, που με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λούκας Σκορούπσκι.

ΓΚΟΛ: 22′ Καραμό / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64′ Μπουοντζιόρνο, 80′ Βοϊβόντα / 70′ Μπάροου, 77′ Σούτεν
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Τορίνο (Ιβάν Τζούριτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Τζίντι, Σουρς, Μπουοντζιόρνο, Σίνγκο (73′ Αϊνά), Λινέτι, Ίλιτς, Ρ. Ροντρίγκες (73′ Βοϊβόντα), Μίραντσουκ, Καραμό (73′ Ράντονιτς), Σανάμπρια (86′ Σεκ).

Μπολόνια (Τιάγκο Μότα): Σκορούπσκι, Πος, Σόσα (79′ Κυριακόπουλος), Λουκούμι, Καμπιάσο, Σούτεν, Μόρο, Ορσολίνι, Φέργιουσον, Σοριάνο (57′ Ζιρκζί), Μπάροου.

Τορίνο: Εκτός έδρας με Λέτσε (12/3).
Μπολόνια: Εντός έδρας με Λάτσιο (11/3).