Έκανε… το καθήκον της

Η Ολλανδία ήταν καλύτερη της Πολωνίας και κατάφερε να επιβληθεί με 2-0 στη Βαρσοβία, διατηρώντας έτσι την πρωτιά του τέταρτου ομίλου της League A του Nations League.

Το ματς άρχισε με αρκετά καλό ρυθμό, ιδιαίτερα από την πλευρά των Ολλανδών. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα στο 14ο λεπτό, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Μετά τον εκπληκτικό συνδυασμό του Ντάμφρις με τον Χάκπο, ο τελευταίος κατάφερε από τη μικρή περιοχή να πλασάρει για το 1-0. Μάλιστα, ο Χάκπο έφτασε τα οκτώ γκολ στα τελευταία επτά παιχνίδια του με την Εθνική Ολλανδίας και την Αϊντχόφεν. Οι δυο ομάδες παρά την προσπάθειά τους να δημιουργήσουν ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα η μια την άλλη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0 υπέρ του συνόλου του Λουίς Φαν Γκάαλ.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης βρήκε στα πρώτα του λεπτά τους Πολωνούς πιο… ζεστούς, καθώς δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες. Στο 52′ ένα σουτ του Μίλικ απείλησε τον Πάσφεερ, ωστόσο ήταν αναποτελεσματικό. Οι “Οράνιε” όμως αντέδρασαν, βρήκαν καλό ρυθμό και στο 60ο λεπτό του αγώνα, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Μπέρχβαϊν συνεργάστηκε με εξαιρετικό τρόπο με τον Γιάνσεν και με μια προσπάθεια από την αριστερή πλευρά της περιοχής, έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι Πολωνοί δεν κατάφεραν να βρουν χώρους μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος των φιλοξενούμενων και έτσι με συνοπτικές διαδικασίες, η ομάδα του Φαν Γκάαλ πήρε το διπλό επικρατώντας με 2-0.

ΓΚΟΛ: 14′ Χάκπο, 60′ Μπέρχβαϊν

Κίτρινες: 85′ Σέζνι / 32′ Άκε, 61′ Χάκπο, 82′ Γιάνσεν, 85′ Βέχορστ,

Πολωνία (Τσέσλαφ Μιχνιέβιτς): Σέσνι, Μπέντναρεκ, Γκλικ, Κίβιορ, Φρανκόβσκι (79′ Μπερεσίνσκι), Κριχόβιακ, Λινέτι (46′ Μίλικ), Ζαλέβσκι (79′ Σκόρας), Σιμάνσκι (70′ Κλιχ), Λεβαντόβσκι, Ζιελίνσκι (86′ Λεγκόβσκι).

Ολλανδία (Λουίς Φαν Γκάαλ): Πάσφεερ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε, Ντάμφρις, Κόπμαϊνερς (6′ Μπέρχαουζ) (75′ Τέιλορ), Φρ. Ντε Γιονγκ (46′ Ντε Ρον), Μπλιντ, Χάκπο, Μπέρχβαϊν (76′ Βέχορστ), Ντεπάι (52′ Γιάνσεν).