Έκανε το καθήκον της και προκρίθηκε στους “32” του FA Cup η Τσέλσι

Οι “μπλε”… ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκαν με το εμφατικό 4-0 της Πρέστον στο “Stamford Bridge” και προκρίθηκα στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το εμπόδιο της Πρέστον αποδείχθηκε… μεγάλο μονάχα για ένα ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι ανέβασε στροφές, νίκησε με 4-0 και πήρε το εισιτήριο για τους “32” του FA Cup.

Οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίζονται στην Championship, στάθηκαν αξιοπρεπέστατα για 45 λεπτά στο “Stamford Bridge”, αλλά οι “μπλε” κατάφεραν να σφραγίσουν με εμφατικό τρόπο την πρόκρισή τους.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με εξαιρετική κεφαλιά του Μπρόγια στο 58′, ενώ ο Τιάγκο Σίλβα επίσης με κεφαλιά έγραψε το 2-0 στο 66′. Τρία λεπτά αργότερα (69′) ο Στέρλινγκ βρήκε δίχτυα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ για να κάνει το 3-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Έντσο Φερνάντες στο 85′ με πλασέ σε κενή εστία έπειτα από ασίστ του Στέρλινγκ.

Οριακή νίκη-πρόκριση πήρε η Άστον Βίλα, που επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Μίντλεσμπρο, χάρη σε τέρμα του Μάτι Κας στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης. Σέφιλντ Γουένσντεϊ και Σουόνσι επικράτησαν εντός έδρας των Κάρντιφ και Μόρκαμ αντίστοιχα για να πάρουν και αυτές το εισιτήριο για τους “32” του FA Cup.