Έκανε το απόλυτο η Αγγλία | Πήρε την πρόκριση το Ισραήλ (videos)

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζονται οι αναμετρήσεις για τους ομίλους στην τελική φάση του Euro U21 με τα “λιοντάρια” να επικρατούν 2:0 της Γερμανίας και το Ισραήλ να… κλέβει τη νίκη με 1:0 στην εκπνοή κόντρα στην Τσεχία.

Αγγλία – Γερμανία 2:0

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τους Άγγλους, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα από νωρίς. Μόλις στο 4ο λεπτό και μετά από όμορφη συνεργασία των ποδοσφαιριστών, ο Άρτσερ πήρε την κάθετη έξω από την περιοχή, έκανε την κούρσα και εκτέλεσε γράφοντας το 1:0.

H συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους Άγγλους να έχουν την κατοχή και να δημιουργούν σημαντικές ευκαιρίες. Στο 21ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Έλιοτ που σκόραρε και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, η Γερμανία προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ. Οι παίκτες της έδειξαν διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν με αποτέλεσμα το 2:0 να διατηρηθεί έως το τέλος και να παραμείνουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις έναν βαθμό σε τρεις αγώνες. Δεν κατάφεραν λοιπόν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους και αποχωρούν από τα γήπεδα της Γεωργίας.

Από την άλλη, η Αγγλία έκανε το 3/3 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία.

Ισραήλ – Τσεχία

Σε μία αναμέτρηση με λιγοστές φάσης, το Ισραήλ ήταν αυτό που κατάφερε τελικά να πάρει το τρίποντο. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν σιτακτικές και δεν δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το μηδέν να διατηρείται έως το τέλους του 45λεπτου. Στην επανάληψη όμως, οι δύο ομάδες κηνύγησαν το γκολ, με το Ισραήλ να βρίσκει δίχτυα στο 82ο λεπτό με τον Γκάντελμαν και να κλέβει τη νίκη, αυτή που της έδωσε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.//Μ