Έκανε το 3/3 η Γαλλία | Πρόκριση σε ισοβαθμία “θρίλερ” για την Ελβετία (video)

Σε θρίλερ μετατράπηκε ο τέταρτος όμιλος της τελικής φάσης του Euro U21, με την πρόκριση να κρίνεται έως τα τελευταία λεπτά και τις Γαλλία και Ελβετία να περνούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ελβετία – Γαλλία  1:2

Η Γαλλία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, ενώ στο 16ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή παίκτη μέσα στην περιοχή. Ο Γκουϊρί ανέλαβε την εκτέλεσή του και ευστόχησε από τα 11 βήματα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 35ο λεπτό ήρθε η απάντηση από την Ελβετία, η οποία ισοφάρισε με τον Ντοϊέ, να παίρνει τη μπάλα στην περιοχή και με όμορφο σουτ να κάνει το 1:1 και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο μέρος η Γαλλία κατάφερε να δείξει την υπεροχή της. Στο 65ο λεπτό ο Μπαρκόλα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του ενώ στο 76′ ο Τσέρκι έγραψε το 3:1. Στο 81ο λεπτό ο Κακερέτ έκανε το 4:1 και κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του.

Ιταλία – Νορβηγία 0:1

Mε πιο δυνατό ρυθμό μπήκε στην αναμέτρηση η Ιταλία που προσπάθησε να πιέσει και να απειλήσει. Όμως, οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν απέδωσαν καρπούς, με τη Νορβηγία να ανεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο μέρος το μηδέν διατηρήθηκε έως το τέλος. Στην επανάληψη, οι Νορβηγοί ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα. Στο 65ο λεπτό ο Μπότχαϊμ έγραψε το 1:0 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το τέρμα που πέτυχαν, έδωσε… ώθηση στους Νορβηγούς που έψαξαν και δεύτερο χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι το 1:0 διατηρήθηκε έως το τέλος με την Ιταλία να μένει εκτός σε μια απίστευτη τριπλή ισοβαθμία, όπου η Ελβετία ήταν αυτή που πέρασε στα προημιτελικά.//Μ