Έκανε “σεφτέ” η Μπέρνλι

Η ομάδα του Κομπανί πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Λούτον με 2-1, και ξεκολλάει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Premier League, καθώς αυτή η νίκη θα είναι κομβική για την οικονομία του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βίνσεντ Κομπανί αντιμετώπισε εκείνη του Ρομπ Έντουαρντς, με τους δυο προπονητές να θέλουν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, με την Μπέρνλι να μην έχει νίκη στην φετινή σεζόν. Στην έναρξη του πρώτου μέρους οι “Κλάρετς” πίεσαν ψηλά τη Λούτον και εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στα χαφ των γηπεδούχων, κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Μέσα από τα λάθη της Λούτον, οι παίκτες του Κομπανί βρήκαν τον χώρο και παραβίασαν την εστία του Καμίνσκι με τον Φόστερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να δίνει σημαντικό προβάδισμα μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη του.

Στο δεύτερο μέρος η Λούτον έψαξε την ισοφάριση με τον Μόρις και τον Μπράουν, αλλά ο Άγγλος τερματοφύλακας δεν απειλήθηκε καθώς καμία δεν είχε καταλήξει στην εστία του. Μετά το πέρας του πρώτου μισάωρου στο δεύτερο μέρος, η Μπέρνλι τραβήχτηκε πίσω και έδωσε του χώρους στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να χαθεί ο χώρος του κέντρου από τους φιλοξενούμενους. Στο 84ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με την Αντεμπάγιο, αλλά ο Βίνσεντ Κομπανί είχε κάνει μια κίνηση ματ, καθώς πέρασε στο παιχνίδι τον Μπούν Λάρσεν να ξαναβάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του Βέλγου τεχνικού με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.

Λούτον (Έντουαρντς): Καμίνσκι, Μένγκι, Λόκερ, Μπελ (21′ Μπούρκι), Καμπορέ (62′ Αντεμπαγιο), Μπανζού, Νακάμπα, Ντότι, ,Μπράουν (69′ Τσονγκ), Ογκμένε, Μόρρις

Μπέρνλι (Κομπανί): Τράφορντ, Ρόμπερτς, Αλ Ντακίλ, Μπέιερ, Τέιλορ, Μπέργκε, Κούλεν, Κολέσο ( 75′ Μπρούν Λάρσεν), Μπρόουνχιλ, Φόστερ, Αμμπντούνι (74′ Ράμζεϊ)

Δείτε τη βαθμολογία της Premier League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//ΓΡ.