Έκανε… περίπατο η Ουνιόν | Με… υπογραφή Ενκουνκού η Λειψία

Με γκολ και θέαμα συνεχίζεται η “δράση” στην τέταρτη αγωνιστική της Bundesliga, με την ομάδα του Ουρς Φίσερ να πανηγυρίζει μια εμφατική νίκη κόντρα στη Σάλκε και τη Λεβερκούζεν να αντιδρά μετά τις τρεις ήττες στα πρώτα τρία ματς του πρωταθλήματος.

Λειψία – Βόλφσμπουργκ 2-0

Μόλις στο 4ο λεπτό η Λειψία κέρδισε πέναλτι με τον Ενκουνκού να νικάει τον Κάστελς και να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι “κόκκινοι ταύροι” είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν περισσότερο χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπρέκαλο και Νμέτσα. Η Λειψία ισορρόπησε την κατάσταση και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της και να “σφραγίσει” το “τρίποντο χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κρίστοφερ Ενκουνκού. Ο Βέρνερ έκανε την ασίστ και ο 24χρονος Γάλλος ευστόχησε με όμορφη προσπάθεια.

Μάιντζ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-3

Στο 29′ μετά από σουτ του Παλάσιος από το όριο της περιοχής, το οποίο κόντραρε και σε παίκτη της Μάιντζ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα μετά από υπέροχη προσπάθεια του Ντιαμπί που πάσαρε στον Φρίμπονγκ προ κενής εστίας, ο Ολλανδός διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Μάιντζ και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 0-3 για τις “ασπιρίνες” πριν βγει το ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος του αγώνα είχε μεγάλες εντάσεις και “μάχες” με τη Λεβερκούζεν να έχει το “πάνω χέρι”. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν αρχικά στο 77′ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πιερό Ινκαπίας, ενώ λίγο αργότερα είχαν ακόμα μία απώλεια, αυτή του Μίτσελ Μπάκερ, ο οποίος μετά από μια αγκωνιά δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σάλκε – Ουνιόν Βερολίνου 1-6

Εξαιρετικά ξεκίνησε η Ουνιόν καθώς στο 7′ μετά από κόρνερ ο Ντόεκι πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Θόρσμπι που και αυτός με το κεφάλι άνοιξέ το σκορ. Η Σάλκε αντέδρασε άμεσα καθώς στο 9′ ο Τεοντόρε πήγε μα βάλει ένα τρομερό γκολ με βολέ αλλά τον Ρόνοφ να αποκρούει εντυπωσιακά κρατώντας το 0-1. Στο 31′ ο Νόκε, έκανε χέρι δίνοντας στον Μπάτλερ την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Το ματς συνεχίστηκε με την ίδια ένταση και 4 λεπτά αργότερα η Ουνιόν επανάκτησε το προβάδισμα όταν μετά από σουτ του Μπέκερ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Σάλκε και κατέληξε στο πίσω μέρος της εστίας. Στα “χασομέρια” του πρώτου ημιχρόνου η μπάλα στρώθηκε στον Χάμπερερ έξω από την περιοχή και εκείνος με ένα φανταστικό σουτ έκανε το 1-3. Με την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπέκερ με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του κάνοντας το 1-4. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο του ματς είχαν την κατοχή χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα και μάλιστα στα τελευταία λεπτά, “ευτύχισαν” να σκοράρουν ακόμα δυο τέρματα. Αρχικά, στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σβεν Μίχελ πήρε την μπάλα μετά από αντεπίθεση και ελίχθηκε ανάμεσα στην αμυντική γραμμή της Σάλκε για να πετύχει το 1-5 από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα, στην αρχή των καθυστερήσεων, ο Κέβιν Μπέρενς βρήκε τον Μίχελ με μια εξαιρετική ασίστ στην περιοχή και εκείνος σημάδεψε σωστά με σουτ στην πάνω δεξιά γωνία για το τελικό σκορ της αναμέτρησης, το 1-6 υπέρ της Ουνιόν Βερολίνου.

Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 1-0

Στο 39′ ο Ντένις Γκάιερ με ένα όμορφο τελείωμα, ολοκλήρωση την υποδειγματική αντεπίθεση της Χόφενχαϊμ κάνοντας το 1-0. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το ισχνό προβάδισμα του 1-0. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, ο ρυθμός των δυο ομάδων έπεσε χωρίς να υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες. Η Χόφενχαϊμ απείλησε στο 85ο λεπτό του παιχνιδιού με την προσπάθεια του Γιάκομπ Μπρουν Λάρσεν να σταματάει στον Ράφαλ Γκικιέβιτς. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μια καλή στιγμή στις καθυστερήσεις του ματς με τον Νταμπούρ, ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο 1-0 με την ομάδα του Αντρέ Μπραϊτενράιτερ να πανηγυρίζει αυτό το σημαντικό… τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα: