Έκαναν το καθήκον τους οι Κυπελλούχοι

Οι “μπέμπηδες” του Έρικ Τεν Χαγκ επικράτησαν με 3-0 της Κρίσταλ Πάλας για την φάση των 32 του Carabao Cup και προκρίθηκαν στους 16 της διοργάνωσης, όπου περιμένουν τον επόμενο αντίπαλο τους, στην διοργάνωση που κατέκτησαν πέρσι.

Το “θέατρο των ονείρων” έβαλε για μια ακόμα φορά τα γιορτινά του με σκοπό να βοηθήσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να προκριθεί απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας του Ρόι Χοντσον. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ άφησαν πίσω όλα τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων ημερών μετά τις ήττες από την Άρσεναλ, Μπράιτον και Μπάγιερν Μονάχου. Μετά την νίκη με την Μπέρνλι, η Γιουνάιτεντ έπρεπε να βρει τρόπους να ανακάμψουν, απέναντι σε μια ομάδα που την δυσκολεύει. Οι “μπέμπηδες” μπήκαν δυνατά απέναντι στους Λονδρέζους και στην πρώτη ευκαιρία του Γκαρνάτσο, ο Αργεντινός σκόραρε και έδειξε τον δρόμο στον Βραζιλιάνο συμπαίκτη του, Κασεμίρο  ο οποίος  βρήκε δίχτυα πέντε λεπτά μετά τον 19χρονο επιθετικό στο 27ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος δεν έμειναν στο 2-0 οι “κόκκινοι διάβολοι“, οι οποίοι έψαξαν το τρίτο γκολ μέσα από παράλληλες πάσες και το βρήκαν με τον Άντονι Μαρσιάλ στο 55ο λεπτό. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Ερικ Τεν Χαγκ προτίμησε η ομάδα να κρατήσει τις θέσεις της και να μην κυνηγήσει το τέταρτο γκολ. Με αυτή την νίκη η Γιουνάιτεντ περιμένει τον αντίπαλο της στην φάση των 16 με στόχο να φτάσει έως το τέλος της διοργάνωσης που κατέκτησε πέρσι.

Μαντσεστερ Γιονάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαγκουάιρ, Βαράν(61′ Έβανς), Νταλότ, Πελίστρι, Άμραμπατ (61′ Γκορ), Κασεμίρο, Γκαρνάτσο, Μεϊμπρί (71′ Φαν Ντε Μπεκ), Μάουντ, Μαρσιάλ (75′ Χόλιουντ)

Κρίσταλ Πάλας (Χόντσον):Χέντερσον, Ρίτσαρντς, Χόλντινγκ, Κλάιν, Μίτσελ, Ριντεβάλντ, Ντουκουρέ (60′ Χίους, Αγιού, Σλουπ (60′ Έζε), Ρακ Σάκι (46′ Γκεχί), Ματετά