Είχε ρυθμό, όρεξη και αποτέλεσμα!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο μέρος του τελευταίου του φιλικού επί αυστριακού εδάφους, με αποτέλεσμα να επιβληθεί με 3:1 της ΑΕΚ Λάρνακας, πετυχαίνοντας έτσι την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το “τριφύλλι” ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό έγινε απειλητικό με τον Παλάσιος να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά με προβολή. Ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος και στο 9′, οι “πράσινοι” απείλησαν ξανά με τον Τζούρισιτς να γυρίζει εξαιρετικά στον Κλεϊνχέισλερ, ο οποίος δεν κατάφερε από κοντά να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Οι Κύπριοι προσπάθησαν να ανεβάσουν “στροφές” χωρίς να σπαταλήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκός, ο οποίος στο 40ο λεπτό, “άγγιξε” το γκολ, όταν ο Μαντσίνι βγήκε απέναντι από τον Τούμπας αλλά εκείνος έδιωξε σε κόρνερ. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι καλύτερο και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο απόλυτο “μηδέν”.

Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε… ζεστό στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 48′, κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης, έχοντας πραγματοποιήσει αρκετές αλλαγές στην ανάπαυλα. Μετά από την όμορφη προσπάθεια των Μπερνάρ και Παλάσιος, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μλαντένοβιτς πλάσαρε για το 1:0 υπέρ του “τριφυλλιού”. Παρά την προσπάθεια της ομάδας του κόουτς Ολτρά να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ στο 59ο λεπτό. Ο Βαγιαννίδης μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα των “πρασίνων”. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς συνέχισαν να βρίσκονται σε θέση “ισχύος” και στο 63′, μετά το κλέψιμο του Γερεμέγεφ, ο Μπερνάρ τον βρήκε ξανά μέσα στην περιοχή και έτσι ο Σουηδός έκανε το 3:0 για τους “πράσινους” με άνεση. Η απάντηση των Κύπριων ήταν άμεση και στο 65′, μετά από λάθος της άμυνας των “πρασίνων”, ο Λόπες μείωσε ανενόχλητος σε 3:1.

Οι Αϊτόρ και Βέρμπιτς απείλησαν για νέο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι οι δυο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έριξαν τον ρυθμό και την ταχύτητά τους, με τους “πράσινους” όμως να ψάχνουν ακόμα ένα γκολ. Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3:1, κάνοντας το 5/5 στα φιλικά παιχνίδια επί αυστριακού εδάφους.

ΓΚΟΛ: 48′ Μλαντένοβιτς, 59′ Βαγιαννίδης, 63′ Γερεμέγεφ / 65′ Λόπες