Έγινε η έκπληξη στο Τόρσχαβν | Πήρε τη νίκη το Λουξεμβούργο

Οι Νήσοι Φερόε πήραν σπουδαία νίκη νίκη, επικρατώντας με 2-1 της Τουρκίας, ενώ η ομάδα του Λουκ Χολτζ νίκησε με 1-0 τη Λιθουανία και εξασφάλισε το τρίτο σερί αήττητο αποτέλεσμα στο Nations League.

Ιστορικό αποτέλεσμα επιφύλασσε το πρώτο γκρουπ της τρίτης κατηγορίας στο Nations League, καθώς οι Νήσοι Φερόε επικράτησαν με 2-1 της Τουρκίας, ενώ το Λουξεμβούργο πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Λιθουανίας, η οποία υποβιβάστηκε στην τέταρτη κατηγορία του Nations League.

Ο αγώνας (Λουξεμβούργο – Λιθουανία)

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι βαθμολογικά αδιάφορες, καθώς οι μεν Λιθουανοί έχουν πέσει κατηγορία και το Λουξεμβούργο ήταν οριστικά δεύτερο ανεξαρτήτου αποτελέσματος. Από το 20′ και μετά οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν περισσότερους διαδρόμους προς την εστία του Μπάρτκους και απείλησαν με τον Σινάνι και τον Ροντρίγκες να αστοχούν.

Η Λιθουανία δυσκολευόταν να διατηρήσει την κατοχή όσο περνούσαν τα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν φτάσει στα ποσοστά του 68%, αλλά να δυσκολεύονται στη τελική πάσα. Στην επανάληψη οι Λιθουανοί κρατούσαν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους και πλησίαζαν την περιοχή του Μόρις, χωρίς όμως να δημιουργούν τελικές προσπάθειες.

Στο 61′ ο Ροντρίγκες σκόραρε με κοντινή προσπάθεια, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά, με τις δύο ομάδες να μην κυνηγούν καν τελικές προσπάθειες και η κατοχή να αναλώνεται στο χώρο της μεσαίας γραμμής και στα πολλά λάθη των δύο ομάδων. Στο 88′, ο Ροντρίγκες κατάφερε να… λυτρωθεί, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρτκους και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ: 88′ Ροντρίγκες

Κίτρινες: 1′ Τιλ Β, / 15′ Γκιρντβάινις, 34′ Σλίβκα, 51′ Γκολουμπίσκας, 65′ Τσέρνιχ

Λουξεμβούργο (Λουκ Χολτζ): Μόρις, Γιανς, Μάρτινς, Τσανότ, Πίντο, Τιλ Β., Τιλ Σ., Μπαρέιρο, Σάντσες, Ροντρίγκες, Σινάνι.

Λιθουανία (Ρέινολντ Μπρου): Μπάρτκους, Μπαραβίκας, Σάτκους, Σλίβκα, Γκιρντβάινις, Μπαράουσκας (42′ Ζεμπράουσκας), Γκολουμπίσκας (71′ Ντολζνίκοβ), Σίμκους, Βορομπιόβας, Νοβίκοβας, Τσέρνιχ.

Ο αγώνας (Νήσοι Φερόε – Τουρκία)

Η Τουρκία ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να περιμένουν λίγα μέτρα πάνω από τη μεσαία γραμμή, όπου και ξεκινούσαν το πρέσινγκ. Τα σκληρά μαρκαρίσματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν αυτά που κυριαρχούσαν στα πρώτα είκοσι λεπτά, με τον Καντίογλου να επιχειρεί στο 25′ ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, που κόντραρε στα σώματα.

Στο 29′ Ακγκούν δοκίμασε να απειλήσει με τον Γκέστσον να είναι σε ετοιμότητα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Μπαγιντίρ, χωρίς αντίκρισμα. Στο 40′ η Τουρκία σκόραρε με τον Ακτούρκογλου να δέχεται την κάθετη του Καχβετσί και να εκτελεί σωστά, αλλά το VAR έδειξε ότι ήταν για εκατοστά οφσάιντ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Από τα δεξιά έκανε τρομερή ενέργεια ο Σόρενσεν, αφού έκλεψε την μπάλα από τον Ελμάλι, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντάβιντσεν με το αριστερό νίκησε τον Μπαγιντίρ στο 53′ για το 1-0. Μέσα σε έξι λεπτά τα Φερόε έκαναν δύο τα τέρματά τους, με τον Αντρέανσεν να περνάει εξαιρετική πάσα στον Έντμουντσεν, που νίκησε με μονοκόμματο σουτ τον Μπαγιντίρ στο 59′. Οι Τούρκοι συνέχισαν να πιέζουν για να μειώσουν στο σκορ και το κατάφεραν στο 89ο λεπτό με τον Γκουρλέρ. Εν συνεχεία, το ματς ολοκληρώθηκε και οι Νήσοι Φερόε πήραν σπουδαία νίκη επί της Τουρκίας.

Γκολ: Ντάβιντσεν 53′, Έντμουντσον 59′ / 89′ Γκουρλέρ

Κίτρινες: Γιόενσεν 22′, / Κουτλού 50′

Νήσοι Φερόε (Χάκαν Έρικσον): Γκέστσον, Σόρενσεν, Βάτσνταλ, Βατνχάμαρ (Γκ.), Ντάβιντσεν, Όλσεν, Γιόενσεν (57′ Μίκελσεν), Αντρέασεν, Βατνχάμαρ Σ., Μπιάρταλιντ, Έντμουντσον (72′ Όλσεν).

Τουρκία (Στέφαν Κουντζ): Μπαγιντίρ, Τσέλικ, Καμπάκ, Αϊχάν, Ελμάλι, Ακτούρκογλου (60′ Γκουρλέρ), Κουτλού (59′ Ντερβίσογλου), Καντίογλου, Ακγκούν (60′ Γιουκσέκ), Καχβετσί, Ντουρσούν.