Έφυγε νικητής από την Καρδίτσα ο Παναθηναϊκός Β’

Σπουδαίο τρίποντο για τη δεύτερη ομάδα των “πρασίνων”, καθώς νίκησε με 2:0 εκτός έδρας την Αναγέννηση στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Super League 2.

Ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε σπουδαίο διπλό με 2:0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς. Σκόρερ για το “τριφύλλι” ο Φουρτάδο στο 19′, που ήταν και το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου εξτρέμ με την “πράσινη” φανέλα και ο Σαρδέλης στο 70′. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στο -1 από την κορυφή, μένοντας στην 4η θέση με 18 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα 15 λεπτά δεν υπήρχε κάποια μεγάλη φάση στον αγώνα. Στο 19′ και μετά από ωραία αντεπίθεση του “τριφυλλιού”, ο Ταβάρες μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, απέκρουσε ο Γκέκας και ο Φουρτάδο πλάσαρε στην επαναφορά για το 1:0 του Παναθηναϊκού Β’. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον 21χρονο Βραζιλιάνο εξτρέμ με την “πράσινη” φανέλα. Η Καρδίτσα έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από μία εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά από πολύ καλή θέση στο 26′. Η Αναγέννηση έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση. Μετά από σουτ μέσα από την περιοχή του Σκόνδρα, ο Ξενόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ στο 28′. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος και οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το υπέρ τους αποτέλεσμα στο ημίχρονο.

Η Αναγέννηση μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο με ξεκάθαρο στόχο την ισοφάριση και πίεσε από την αρχή, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων. Στο 70′ και σε μία από τις πολλές αντεπιθέσεις του, ο Παναθηναϊκός Β’ βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Σαρδέλης ξέφυγε από τους αμυντικούς των γηπεδούχων και πλάσαρε τον Γκέκα για το 2:0 των “πράσινων”. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να μειώσουν, αλλά ο τερματοφύλακας Ξενόπουλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και σταμάτησε κάθε επιθετική προσπάθειαν της Αναγέννησης. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς και οι “πράσινοι” έσπασαν το αήττητο της έδρας των γηπεδούχων στη φετινή Super League 2.

ΓΚΟΛ: – / 19′ Φουρτάδο, 70′ Σαρδέλης

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος (79′ Γκόλιας), Σκόνδρας, Κοζορώνης, Κάρδαρης (79′ Ζάγγος), Γιάκος, Λαγός (41′ λ.τρ. Πρίκας), Μπάλλας, Αθανασιάδης.

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Βουτσάς, Φουρτάδο, Αντωνίου, Κρυπαράκος (55′ Σαρδέλης), Προδρομίτης, Ταβάρες, Τουρκοχωρίτης, Τερεζίου (46′ Μαρτίνης), Καραμπάς.//