EFL Cup: Με ανατροπή η Νιουκάστλ | Εύκολα η Λιντς

Τα φαβορί επικράτησαν στις σημερινές (24/08) αναμετρήσεις για το Λιγκ Καπ Αγγλίας, με τις “καρακάξες” να παίρνουν την πιο αγχωτική νίκη. Δεν “ίδρωσε” η Μπράιτον.

Οι ομάδες της Premier League μπήκαν σε αυτό το γύρο του EFL Cup και όλες είχαν θετικά αποτελέσματα, άλλες με πιο εύκολο έργο, ενώ αυτή που αγχώθηκε περισσότερο ήταν η Νιουκάστλ. Πέρασε από την Γουίκομπ η Μπρίστολ Σίτι.

Γουίκομπ- Μπρίστολ Σίτι 1-3

Η Μπρίστολ Σίτι δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην, χαμηλότερης κατηγορίας, Γουίκομπ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, μετά από προσπάθεια του Κέιν Γουίλσον και τελείωμα του Καντζί.

Η Γουίκομπ ανέβασε τις γραμμές της και την πίεσή της προς την εστία της Μπρίστολ Σίτι και ευτύχησε να ισοφαρίσει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στο 50′, με την ωραία ενέργεια του Αλ-Χαμάντι. Οι φιλοξενούμενοι όμως πήραν ξανά το προβάδισμα στο 77′ και μετά τις αλλαγές που έγιναν, με τον Γουίλσον (γκολ και ασίστ) να μετατρέπει σε γκολ την ασίστ του Νέϊσμιθ. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Σομένιο.

Γκολ: Αλ Χαμάντι 45+1′- Καντζί 7′, Γουίλσον 77′, Σομένιο 90+4′

Λιντς– Μπάρνσλεϊ 3-1

Η ομάδα του Τζέσι Μαρς μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, κλείνοντας στα καρέ της την Μπάρνσλεϊ. Στο 21′ ευτύχησε να προηγηθεί με τον Σινιστέρα να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με τα “παγώνια”. Έντεκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της Λιντς ο Κλιχ με πέναλντι, με τον Άντερσεν όμως να μειώνει πριν το ημίχρονο από ασίστ του Μπένσον.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Στάιλς να χάνει πέναλτι στο 43′. Πράγμα που το πλήρωσε καθώς στο 57′ ο Κλιχ έκανε τρία τα τέρματα της Λιντς, δίνοντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με το 3-1 να είναι και το τελικό σκορ.

Γκολ: Σινιστέρα 21′, Κλιχ 32′, 57′- Άντερσεν 38′

Τρανμίρ- Νιουκάστλ 1-2

Με 11 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές, σε σχέση με το παιχνίδι με την Μάντσεστερ Σίτι, παρέταξε την ομάδα του ο Έντι Χόου. Η Τρανμίρ εκμεταλλεύτηκε αυτό το αρχικό μούδιασμα της Νιουκάστλ και άνοιξε το σκορ στο 21′, με τον Νέβιττ να παίρνει την ασίστ του Κόγκλεϊ και να την αξιοποιέι.

Πίεσαν στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν από μία στατική φάση να ισοφαρίσουν με τον κεντρικό αμυντικό Λασέλς στο 40′. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “καρακάξες” έφεραν τούμπα το παιχνίδι με τον Γουντ να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα στη σεζόν, που ήταν και αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Γκολ: Νέβιττ 21′- Λασέλς 40′, Γουντ 52′

Φόρεστ Γκριν- Μπράιτον 0-3

Παρά το αρχικό νωχελικό ξεκίνημά της, η Μπράιτον ευτύχησε να προηγηθεί πριν το ημίχρονο και μάλιστα σκόραρε δύο φορές. Αρχικά με τον Ουντάβ στο 38′, που μετέτρεψε σε γκολ την ασίστ του Φέργκιουσον και στη συνέχεια στις καθυστερήσεις, όταν ο Αλζάτε πάτησε περιοχή από τον άξονα, έγινε αποδέκτης της πάσας του Ενκίσο και νίκησε για δεύτερη φορά τον ΜακΓκι.

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε σε αργό ρυθμό, με την Φόρεστ Γκριν να δυσκολεύεται να βγάλει τελική στην εστία της Μπράιτον και τους φιλοξενούμενους να κάνουν περισσότερο συντήρηση δυνάμεων. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90+4′ από τον Φέργκιουσον, που είχε γκολ και ασίστ.

Γκολ: – Ουντάβ 38, Αλζάτε 45+1′, Φέργκιουσον 90+4′.