Έδωσε τη λύση ο Παυλίδης στην Άλκμααρ | “Κόλλησαν” στην ισοπαλία στη Σκωτία

Ο Έλληνας επιθετικός απέδειξε ακόμα μία φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, σκοράροντας κόντρα στην Λέγκια, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Αμπερντίν και Ελσίνκι έμειναν στο 1-1 σε ένα αποτέλεσμα που βολεύει εξαιρετικά τον ΠΑΟΚ.

Άλκμααρ – Λέγκια Βαρσοβίας 1-0

Το πρώτο μέρος του ματς στο “AFAS Stadion” ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις ή στιγμές, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία τελική προσπάθεια στον στόχο, αλλά χωρίς ουσία.

Χρειάστηκε ο Βαγγέλης Παυλίδης, για να βρει τελικά η Άλκμααρ το γκολ που θα της χάριζε το τρίποντο, με τον Έλληνα φορ να σκοράρει στο 52′, μετά από όμορφη ομαδική συνεργασία και ασίστ του ντε Βιτ. Ο Λάχντο έμελλε ωστόσο να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής για τους Ολλανδούς, καθώς στο 66′ δέχθηκε κόκκινη κάρτα, λόγω βίαιης κίνησης στον αμυντικό της Λέγκια, Ριμπέιρο.

Παρότι τα πράγματα δυσκόλεψαν από εκεί και έπειτα για την ομάδα του Γιάνσεν, κατάφερε να φτάσει μέχρι το 90′ με το προβάδισμα και να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στον 5ο όμιλο.

Αμπερντίν – Ελσίνκι 1-1

Οι Σκωτσέζοι είχαν τις πρωτοβουλίες στα πρώτα 45 λεπτά του ματς, αλλά όχι τις ευκαιρίες που θα τους έφταναν στο τέρμα του Οστ κι έτσι οι δύο ομάδες στάθηκαν στο 0-0, παρά τα 10 λεπτά καθυστερήσεων. Σημείωση, πως ο διαιτητής έδωσε τόσο επιπλέον χρόνο, λόγω των χτυπημάτων που υπέστησαν στο κεφάλι οι Ντουκ και Γένσεν σε διεκδίκηση της μπάλας.

Οι Φινλανδοί βρήκαν πρώτοι το γκολ όμως, αφού στο 59′ ο Ραντούλοβιτς τελείωσε εκπληκτικά τη φάση, έπειτα από ωραία πάσα του Σοΐρι. Ο Μιόφσκι όμως έδωσε στην Αμπερντίν αυτό που άξιζε τελικά στο 79′, κάνοντας το 1-1 το οποίο δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Άστον Βίλα – Ζρνιέσκι 1-0

Κυρίαρχη ήταν στο “Βίλα παρκ” εξ αρχής η ομάδα του Ουνάι Έμερι, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να “σπάσει το ρόδι” κόντρα στους Βόσνιους. Ο Ισπανός κόουτς, βλέποντας μόνο μία καλή ευκαιρία του Ζανιόλο στο πρώτο μέρος από την ομάδα του, προχώρησε σε τριπλή αλλαγή με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, περνώντας στο γήπεδο τους Κας, Γουότκινς και Ντάκλας Λουίζ.

Οι βασικοί της Βίλα άρχισαν να δίνουν άλλο τέμπο και άλλη αυτοπεποίθηση στο γήπεδο, αλλά και πάλι το γκολ έδειχνε… αδύνατο. Η “λύτρωση” ήρθε στην “εκπνοή” όμως, με τον Τζον Μαγκίν να σκοράρει στο 90+4′, εκμεταλλευόμενος την παράλληλη σέντρα του Μάτι Κας. Με αυτό το τρίποντο, οι “χωριάτες”… ρέφαραν την ήττα από τη Λέγκια Βαρσοβίας (3-2) στην 1η αγωνιστική.

Νόρτζελαντ – Λουντογκόρετς 7-1

Στο πιο συναρπαστικό και πιο γεμάτο πρώτο ημίχρονο της βραδιάς,, οι Δανοί ήταν κυρίαρχοι, καθώς μετά το εύστοχο πέναλτι του Ινγκβάρτσεν στο 2′ και ένα αντίστοιχο γκολ των φιλοξενούμενων από τον Βερντόν στο 9′, σκόραραν… κατά ριπάς, βάζοντας τρία γκολ σε διάστημα 22 λεπτών. Οι Οσμάν, Τβέρσκοφ και Νίγκρεν βρήκαν δίχτυα στο 11′, στο 31′ και στο 33′ αντίστοιχα, τελειώνοντας ουσιαστικά από νωρίς για την Νόρτζελαντ την υπόθεση νίκη και τρεις βαθμοί.

Στο 68′, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε κι άλλο με το αυτογκόλ του Σον και η Νόρτζελαντ έδειχνε… απτόητη. Στο 74′ ο Νίγκρεν έκανε το 6-1, ενώ στο 86′ ο Ράζμουνσεν έκανε το 7-1 που ήταν και το τελικό σκορ, με τους Δανούς να χαρίζουν μοναδικό θέαμα και χαμόγελα στους οπαδούς τους.

Σπάρτακ Τρνάβα – Φενερμπαχτσέ 1-2

Παρά την υπεροχή τους καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, οι Τούρκοι δεν σημείωσαν καμία τελική προσπάθεια στον στόχο και μπήκαν στα αποδυτήρια στην λήξη των πρώτων 45 λεπτών με το 0-0. Στο 70′ ο Κινγκ έδωσε το προβάδισμα στην Φενέρ, με τον ίδιο να κάνει και το 2-0 στο 81′. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν με τον Οφόρι στο 88′.

Τσουκαρίτσκι – Γκενκ 0-2

Όντας ξεκάθαρα η ανώτερη και πιο ποιοτική ομάδα στο γήπεδο, η Γκενκ άνοιξε το σκορ από το 10′ με τον Χέινεν και διπλασίασε τα τέρματά της στο 21′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παϊντσίλ. Οι Βέλγοι κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και πήραν τελικά τη νίκη με 2-0.

Φιορεντίνα – Φερεντσβάρος 2-2

Έχοντας κάνει το 1-0 ήδη από το πρώτο ημίχρονο, με τον Βάργκα να σκοράρει στο 25′, οι Ούγγροι βρήκαν κι άλλο γκολ στο “Αρτέμιο Φράνκι”, αυτή τη φορά με τον Σισέ ο οποίος στο 51′ έκανε το 2-0 με κεφαλιά από κοντά έπειτα από κόρνερ.

Οι “βιόλα”  ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους στο 66′, οκτώ λεπτά αφότου ο Βιντσένζο Ιταλιάνο είχε “ανακατέψει την τράπουλα” κάνοντας τρεις αλλαγές. Ο Μπαράκ σκόραρε με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος το πολύ καλά εκτελεσμένο ελεύθερο του Παρίσι και οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο ματς.

Μην παρατώντας το ματς και πόσο μάλλον στην έδρα της, η Φιορεντίνα έφτασε σε μία ηρωική όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ισοφάριση με τον Ικονέ ο οποίος στο 90+3′ έκανε το 2-2, σώζοντας έτσι τον βαθμό για τους Ιταλούς.