Εύκολα η Άλκμααρ με γκολ Παυλίδη, πήρε προβάδισμα η “ελληνική” Ρακόβ

Βροχή από γκολ αλλά και μερικές… εκπλήξεις μας επεφύλασσαν οι πρώτοι αγώνες των ζευγαριών για τα προκριματικά του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ με την μεγάλη έκπληξη της βραδιάς να γίνεται στο Ρακόβ όπου η ομάδα του Στράτου Σβάρνα και του Γιάννη Παπανικολάου κέρδισε τη Σλάβια Πράγας.

Η ομάδα που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό ηττήθηκε με 2-1 από τους Κυπελλούχους Πολωνίας. Παράλληλα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε προβάδισμα πρόκριση επικρατώντας με 1-0 της Νις. Η Τβέντε του Χρήστου Τζώλη ηττήθηκε με 2-0 στο “Αρτέμιο Φράνκι” από τη Φιορεντίνα.

H Άλκμααρ είχε εύκολο έργο στο πρώτο ματς των πλέι-οφ, καθώς επιβλήθηκε με 4-0 της Ζιλ Βιθέντε, με τον Βαγγέλη Παυλίδη μάλιστα να σκοράρει στην επιβλητική νίκη της ομάδας του. Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός ήταν ο σκόρερ του τρίτου τέρματος για τους Ολλανδούς, έπειτα από ατομική του ενέργεια στο 85ο λεπτό του αγώνα. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης τόσο ο Παυλίδης, όσο και ο Παντελής Χατζηδιάκος που επίσης ξεκίνησε ως βασικός αποσύρθηκαν ως αλλαγή.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Βιγιαρεάλ στην έδρα της κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Χάιντουκ Σπλιτ επικρατώντας με το εμφατικό 4-2. Παρά το γεγονός πως οι Κροάτες προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό, τα “κίτρινα υποβρύχια” κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα το ένα προήλθε από το… κεφάλι του άλλοτε “κιτρινόμαυρου”, Μάρκο Λιβάγια, ο οποίος έκανε λάθος απομάκρυνση σε μια σέντρα στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Το μόνο που κατάφερε η Χάιντουκ ήταν να μειώσει σε 4-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φοσάτι.