Έχασαν κι άλλο έδαφος οι “μπλε”

Tσέλσι και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Premier League, με τους “μπλε” να μένουν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη.

To ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε την Τσέλσι σε… τρελό ρυθμό, κάνοντας ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Έδειξε τα… δόντια της από νωρίς, με τον Φέλιξ να απειλεί και στη συνέχεια να βρίσκει δίχτυα, στο 16ο λεπτό με άψογο τελείωμα στο δεύτερο δοκάρι από την τρομερή μπαλιά του Φερνάντες. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα της Τσέλσι μετά από 222 αγωνιστικά λεπτά! Με συνεργασία δύο μεταγραφών του χειμώνα. Η Γουέστ Χαμ τα… έχασε μετά το τέρμα που δέχτηκε, με την άμυνά της να βρίσκεται σε πλήρη αδράνεια. Η πρώτη απειλή ήρθε με το τακουνάκι του Αντόνιο που απέκρουσε ο Κέπα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα, “κοιμήθηκαν” Μαντουέκε και Τζέιμς, με τον Έμερσον να πλασάρει ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τη Γουέστ Χαμ να ανεβάζει ρυθμούς. Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, χωρίς όμως κάποια από τις δύο να σκοράρει και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1:1.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με την Τσέλσι να έχει την κατοχή όμως να κάνει εύκολα λάθη. Η Γουέστ Χαμ είχε την πρώτη καλή στιγμή, με το συρτό σουτ του Ντέκλαν Ράις να αποκρούεται από τον Κέπα. Στη συνέχεια οι “μπλε” προσπάθησαν να απαντήσουν, κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Μαντουέκε, Τζέιμς και Λόφτους-Τσικ. Στο 76ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Χάβερτζ να κάνει την καρφωτή κεφαλιά και τον Ογκμπόνα να τον κόβει έξυπνα. Η Γουέστ Χαμ απάντησε άμεσα, με τον Σούτσεκ να βρίσκει δίχτυα, όμως μετά από εξέταση VAR, το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ο Ράις που βρήκε πρώτος τη μπάλα ήταν εκτεθειμένος. Στη συνέχεια, η Τσέλσι έψαξε το δεύτερο γκολ που θα της έδινε τη νίκη, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1:1. Έτσι, η Τσέλσι έχασε κι άλλο έδαφος στο κυνήγι της 6αδας και την έξοδο στην Ευρώπη και βρίσκεται στην 9η θέση, με τη Γουέστ Χαμ να παίρνει σημαντικό βαθμό και να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.//

Γκολ: 16′ Ζοάο Φέλιξ / 28′ Έμερσον
Κίτρινες: 55′ Τσουφάλ / 64′ Μαντιασίλ

Γουεστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Κέρερ, Ογκμπόνα, Αγκέρ (80′ Τζόνσον), Τσουφάλ, Πακετά (14′ Σούτσεκ), Ράις, Παλμιέρι, Μπόουεν, Μπενραχμά (67′ ίνγκς), Αντόνιο (67′ Ντάουνς)

Τσέλσι: Κεπά, Τζέιμς, Σίλβα, Μπαντιασίλ, Κουκουρέγια (67′ Τσίλγουελ), Λόφτους-Τσικ (79′ Γκάλαχερ), Φερνάντες, Μαντουέκε (67′ Μάουντ), Φέλιξ, Μούντρικ (67′ Ζίγιες), Χάβερτς