Νίκη τεράστιας σημασίας για τη Ντόρτμουντ στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”

Με 1-0 επικράτησαν της Νιούκαστλ στην Αγγλία οι “κιτρινόμαυροι” σκοράροντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ενμέτσα, ενώ στο δεύτερο, παρότι πιέστηκαν ασφυκτικά μέχρι τέλους, έφτασαν σε ένα πολύ δύσκολο και συνάμα σημαντικό τρίποντο.

Με ξέφρενο ρυθμό ξεκίνησε το ματς από το πρώτο κιόλας λεπτό και στο 2′ ο κάθε τερματοφύλακας είχε ήδη από μία καλή επέμβαση, με αυτή του Πόουπ στον Μάλεν να ξεχωρίζει λόγω της μεγάλης ευκαιρίας που είχε ο Ολλανδός με το συρτό σουτ. Στην άλλη πλευρά, ο Γκόρντον με μία ωραία κούρσα βρήκε τον χώρο να σουτάρει, αλλά ο Κόμπελ του αρνήθηκε το 1-0. Με τον ρυθμό να μην σταματά ούτε για… δευτερόλεπτο, υπήρξε “de javu”, αφού ο Άγγλος γκολκίπερ κλήθηκε να ξανασταματήσει τον Μάλεν στο 10′ και ένα λεπτό αργότερα, ο Γκόρντον νικήθηκε για δεύτερη φορά από τον Ελβετό πορτιέρο.

Ανάμεσα σε αυτό το… χάος ευκαιριών, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που είχε στηθεί καλύτερα στο γήπεδο, με το πρέσινγκ της ομάδας του Τέρζιτς να λειτουργεί εξαιρετικά στις περισσότερες περιπτώσεις. Φυσιολογικά, ο ρυθμός έπεσε μετά το “πάνω-κάτω” των πρώτων 20 λεπτών και οι υπόλοιπες φάσεις του ημιχρόνου ήρθαν κυρίως από στημένες μπάλες ή από εκδηλώσεις αντεπιθέσεων.

Με ένα κλέψιμο και μία αντεπίθεση, οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν το 1-0 στο 45′ με τον Ενμέτσα. Ο Γερμανός βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο στην περιοχή για να υποδεχθεί την παράλληλη μπαλιά του Σλότερμπεκ και τελείωσε τη φάση με εξαιρετικό σουτ. Παρά τις “φωνές” της Νιούκαστλ για φάουλ νωρίτερα, το γκολ δεν ακυρώθηκε και οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τη Ντόρτμουντ να προηγείται.

Πιο αποφασισμένοι μπήκαν στο “Σέιντ Τζέιμς Παρκ” οι ποδοσφαιριστές του Έντι Χάου και στο 56′ έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 1-1 με τον Γουίλσον, ο οποίος νικήθηκε από τον Κόμπελ σε σχεδόν εξ επαφής τελείωμα. Οι αλλαγές του Άγγλου κόουτς έφεραν έναν καλύτερο ρυθμό και ενθουσιασμό στις “καρακάξες”, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν όσο θα ήθελαν.

Η Νιούκαστλ όσο πέρναγε η ώρα τόσο έβγαινε πιο μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, γεγονός που δημιουργούσε χώρους στη Ντόρτμουντ για αντεπιθέσεις. Ο Γουίλσον είχε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία χαμένη, όταν στο 87′ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους σε στημένη μπάλα, όμως αυτή δεν του έκανε το χατίρι, χτυπώντας το οριζόντιο δοκάρι.

Οι “καρακάξες” πίεσαν ασφυκτικά μέχρι το τέλος, είχαν κι άλλο δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Γκόρντον αυτή τη φορά, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” με γερή άμυνα και αρκετή δόση τύχης, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας τους πιο δύσκολους τρεις βαθμούς τους μέχρι τώρα.

ΓΚΟΛ: 45′ Ενμέτσα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Βολφ, 79′ Γκιμαράες