Δώρο των… Κρητικών στην Athens Kallithea και η αναμονή συνεχίζεται! (video)

Τα Χανιά επικράτησαν 3:0 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League 2 και… της χάλασε το πάρτι, καθώς με νίκη πλησίαζε ακόμη περισσότερο στην πρώτη τη τάξει κατηγορία.

H Κηφισιά δεν κατάφερε να… τελειώσει την υπόθεση “πρωτιά” καθώς ηττήθηκε 3:0 εντός έδρας από τα Χανιά και παρέμεινε στο +2 από τη δεύτερη Athens Kallithea, που πλέον έχει την ευκαιρία να προσπεράσει και να κάνει την έκπληξη, παίρνοντας το εισιτήριο για τα μεγάλα σαλόνια. Οι Κρητικοί από την άλλη, διεύρυναν το σερί νικών τους στις 11, επιβεβαιώνοντας πως είναι μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος.

Με δυνατό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, που έψαξαν χώρο, να πιέσουν, να απειλήσουν και να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή. H Kηφισιά ήταν αυτή που δημιούργησε πρώτη προϋποθέσεις για γκολ στο 7ο λεπτό, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τα Χανιά στη συνέχεα προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τις προσπάθειές των δύο ομάδων να μην αποδίδουν καρπούς και το μηδέν να παραμένει έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός συνεχίστηκε ανεβασμένος, με τις δύο ομάδες να έχουν σκληρές μονομαχίες στο χορτάρι και να ψάχνουν το πολυπόθητο τέρμα. Πρώτη καλή στιγμή για τα Χανιά ήταν στο 52ο λεπτό, μετά από όμορφη ενέργεια και σουτ του Μανουσάκη, που μπλόκαρε εύκολα ο Αναγνωστόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά και στη συνέχεια βρήκαν δίχτυα. Ο Μάναλης μετά από όμορφη προσπάθεια έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Μπουρσέλη να σκοράρει και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του. Η απάντηση από την Κηφισιά ήταν άμεση, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Bαφέας έκανε την προβολή αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει χάνοντας τεράστια ευκαιρία για γκολ.

Στα επόμενα λεπτά, η ομάδα των Βορείων Προαστίων άλλαξε την προσέγγισή της, ανέβασε ρυθμό και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, θέλοντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κόλα όμως, λίγη ώρα αφ’ ότου πέρασε στον αγωνιστική χώρο κατάφερε να σκοράρει και να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του. Ο Μάναλης πήρε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στα σώματα και τον Κόλα να παίρνει το ριμπάουντ για το 2:0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάναλης κατάφερε να βρει δίχτυα και να γράψει το 3:0. Oι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα και ηττήθηκαν 3:0 εντός έδρας, βλέποντας την Athens Kallithea να πλησιάζει στο -2 τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Γκολ: 55′ Μπουρσέλης, 79′ Κόλα, 90’+3′ Μάναλης
Κίτρινες: Μπαρμπόσα, Πέιος, Κουϊρουκίδης / Τσέλιος, Μαρτσάκης, Λεμονής

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Μαζουλουξής (61′ Κουϊρουκίδης), Νοικοκύρακης, Πέιος (75′ Παπασάββας), Παυλάκης (61′ Να’α), Γκίνη (61′ Καλλέργης), Ταλάλ (75′ Αντερέγκεν), Πρίτσας, Τετέι.

ΠΑΕ Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογέρακης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Ρότσα (81′ Σερβιλάκης), Καμαρά (61′ λ.τ Κόλα), Λεμονής, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μανουσάκης (75′ Μπουτσάκης), Μάναλης.