Διπλό στο 90+3′ οι Ολλανδοί

Οι ‘οράνιε’ πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1 κόντρα στους Ουαλούς, έστω και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στον όμιλο.

Μπορεί να ‘καρδιοχτύπησαν’, όμως κέρδισαν με 2-1 τους Ουαλούς στην εκπνοή του παιχνιδιού, πήραν τους τρεις βαθμούς και παρέμειναν στην κορυφή του ομίλου παρά την εμφατική νίκη του Βελγίου.

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις της Ολλανδίας συνεχίστηκαν και στην Ουαλία κόντρα στην αντίστοιχη εθνική ομάδα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοπαλία, όμως ο Βέγκχορστ, στο 90+3 ‘χάρισε’ στην ομάδα του το τρίποντο. Η Ουαλία παραμένει στην τελευταία θέση χωρίς πόντο.

Το πρώτο μέρος ήταν ισοροποιημένο, με λίγες φάσεις, όμως η Ολλανδία είχε την υπεροχή. Στο 45ο λεπτό σημείωσε και την πρώτη μεγάλη της ευκαιρία, με το σουτ του Γκάκπο, που κόπηκε.

Με το ‘καλημέρα’ του δευτέρου μέρους, οι ‘οράνιε’ βρήκαν δίχτυα. Έπειτα από εξαιρετική προσωπική ενέργεια ο Κουπμάινερς σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Από το 60 και έπειτα οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ και κατά συνέπεια την ισοφάριση. Στο 90+2 με την κεφαλιά του Ντέιβις βρήκαν το πολυπόθητο γκολ και την ισοφάριση, όμως ο Βεγκχόρστ τους πήρε τη… μπουκιά μέσα απ’ το στόμα στο 90+3, δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του.