Διπλό με υπογραφή Χάαλαντ για Νορβηγία – Τεσσάρα για Σερβία

Τα «τρυπάνια» πήραν τη νίκη στη Σόλνα κόντρα στη Σουηδία (2-1), ενώ η Σερβία πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο, επικρατώντας με 4-1 της Σλοβενίας.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ οδήγησε τη χώρα του στη νίκη επί της Σουηδίας, σκοράροντας στο 20′ και το 69′, προτού μειώσει ο Ελανγκά στο φινάλε του αγώνα. Η Νορβηγία ζευγάρωσε τις νίκες της μετά το 1-0 επί της Σερβίας και βρίσκεται μόνη της στην κορυφή του τέταρτου ομίλου στο β’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.

Από την άλλη, η Σερβία πήρε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 4-1 της Σλοβενίας. Οι Μίτροβιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Γιόβιτς και Ράντονιτς χρίστηκαν σκόρερς, ενώ για τους Σλοβένους, που παραμένουν δίχως βαθμούς, σκόραρε ο Στογιάνοβιτς, που αγωνίζεται στην ιταλική Έμπολι.

Ματσάρα και… πεντάρα στο Ράζγκραντ

Στο τελευταίο παιχνίδι του τέταρτου ομίλου στο γ’ γκρουπ δυναμικότητας, η Γεωργία επικράτησε με το εμφατικό 5-2 της Βουλγαρίας, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και γκολ. Οι Γεωργιανοί προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Νταβιτασβίλι, Χρίστοφ (αυτογκόλ). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιλίεφ μείωσε για τους Βούλγαρους, αλλά οι Ζιβζιβάτζε, Κβαρατσχέλια και Βάκο έκαναν το 1-5. Η Βουλγαρία κατάφερε να μειώσει για ακόμη μία φορά (2-5) με τον Στεφάνοφ, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Γεωργία έχασε και πέναλτι με τον Κβεκβεσκίρι.