Υπόθεση… ενός ημιχρόνου για την Μπόρνμουθ

Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα καθάρισε μέσα σε 45 λεπτά τη Σουόνσι στο “Vitality Stadium”, μιας και επικράτησε με το εμφατικό 5-0 και κάπως έτσι πήρε με χαρακτηριστική άνεση την πρόκριση για τη φάση των “16” του FA Cup.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Κέλι. Στο 10′ ήρθε το δεύτερο τέρμα από τον Σκοτ, με τον Μπρουκς να μετράει ήδη δύο ασίστ. Στο 14′ ο Σινιστέρα… κλείδωσε την πρόκριση κάνοντας το 3-0. Μετά από εικοσιένα λεπτά ήρθε η ώρα του Μπρουκς να σκοράρει, μετά την τελική πάσα του Σολάνκε. Ο Άγγλος φορ έγινε σκόρερ εννιά λεπτά αργότερα και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με αρκετές αλλαγές από τους προπονητές. Πλέον, η Μπόρνμουθ περιμένει την κλήρωση για να μάθει τον επόμενό της αντίπαλο στην ιστορική διοργάνωση.//Α.