Βήμα τίτλου για την Αλ Χιλάλ απέναντι στον Κριστιάνο και την Αλ Νασρ

Ντέρμπι ενός ημιχρόνου αποδείχθηκε το ματς τίτλου στην Saudi Pro League, με τους “μπλε” να επικρατούν με 3-0 της παρέας του Κ. Ρονάλντο και να αυξάνουν τη μεταξύ τους διαφορά στους επτά βαθμούς.

Η Αλ Χιλάλ προηγήθηκε με κεφαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 64′, μετά από ένα έντονο πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ. Το εύθραυστο προβάδισμα έμενε ως το τέλος, ωστόσο η Αλ Νασρ δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, αφού είδε γκολ του Κριστιάνο να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις ο Μίτροβιτς “πήρε το όπλο του” και με δύο γκολ στο 90′ και το 92′ σφράγισε τον θρίαμβο των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ζεζούς παραμένει αήττητη μετρώντας 13 νίκες και 2 ισοπαλίες και φαντάζει το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.//ΣΠ.