Συνεχίζει ακάθεκτο στο κυνήγι της πρόκρισης το Καζακστάν

Η πιθανή αντίπαλος της Εθνικής μας στα νοκ άουτ του Μαρτίου διεκδικεί ακόμα και απευθείας πρόκριση από τον όμιλο των προκριματικών μετά τη νίκη επί του Σαν Μαρίνο (3-1), έχοντας 18 βαθμούς.

Οι Καζάκοι πραγματοποιούν μια αξιόλογη πορεία στα προκριματικά του EURO και το επιβεβαίωσαν και ενάντια στον Άγιο Μαρίνο. Πήραν το προβάδισμα πριν την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου με τον Τσεσνόκοφ. Ο Ζούεφ επιχείρησε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και ο 23χρονος χαφ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0 με ωραίο σουτ στο δεξί παραθυράκι. Στο 36′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ αλλά η κεφαλιά του Μπεϊμπεσέκοφ κατέληξε λίγο άουτ. Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το Καζακστάν κεφαλαιοποίησε το προβάδισμα του με τον Τσεσνόκοφ να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα με μακρινό σουτ μετά από βολέ του τερματοφύλακα, μαζί με το προβάδισμα της χώρας του (2-0). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 60′ με τον Φρανκιόζι, δίνοντας ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ωστόσο, η συνέχεια και το υπόλοιπο μισάωρο δεν ήταν ανάλογα με λιγοστές φάσεις και το παιχνίδι να “σβήνει” υπέρ των γηπεδούχων, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αϊμπέτοφ (3-1) να διευρύνει το σκορ στις καθυστερήσεις.