Ο Πόρο λύτρωσε την Τότεναμ | Ανοιχτοί λογαριασμοί για Μπρέντφορντ και Γουλβς

Ο Ισπανός δεξιός μπακ με εντυπωσιακό σουτ “λύγισε” (1-0) την μαχητική Μπέρνλι στο 80′ δίνοντας την πρόκριση στο σύνολο του Ποστέκογλου. “Σφήκες” και “λύκοι” τα έδωσαν όλα και έμειναν… στον άσο (1-1) στο Λονδίνο. Στο ρελαντί πρόκριση για την Φούλαμ (1-0).

Μπρέντφορντ – Γουλβς 1-1

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το… αριστερό για του “λύκους”, οι οποίοι είδαν τον Ζοάο Γκόμες να αποβάλλεται μόλις στο 9ο λεπτό με απευθείας κόκκινη. Κατάφεραν, ωστόσο, να διατηρήσουν το μηδέν μέχρι το 41′, όταν και ο Μοπέι έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 65′ με τον Ντόιλ (1-1). Η Μπρέντφορντ έχασε σημαντική ευκαιρία να “κλέψει” την πρόκριση με τον Μπαπτίστ να αστοχεί μέσα από την περιοχή και έτσι την πρόκριση να κρίνεται σε δεύτερο ματς στο Γουλβερχάμπτον.

Φούλαμ – Ρόδερδαμ 1-0

Η ομάδα του Σίλβα είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος, αλλά οι τελικές επιλογές των παικτών του δεν ήταν και οι καλύτερες. Παρά τις πολλές ευκαιρίες, μόλις μία βρήκε στόχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως αποδείχθηκε και “φαρμακερή” αφού ο Ντε Κόρτνοβα-Ρέιντ έκανε το 1-0 στο 24′ έπειτα από ασίστ του Γουίλσον. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος αλλά χωρίς να απειληθεί (0 τελικές στην εστία η Ρόδερδαμ). Κάπως έτσι, η Φούλαμ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup με αυτό το “φτωχό” 1-0.

Τότεναμ – Μπέρνλι 1-0

Οι “πετεινοί” απείλησαν την εστία των φιλοξενούμενων στο 16′ για πρώτη φορά με τον Ριτσάρλισον να μην μπορεί να νικήσει τον Μούριτς από πλεονεκτική θέση. Η Μπέρλνι απάντησε στις τελικές με τον Αμπντούνι στο 27′ να αστοχεί σε μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Εκτός εστίας για λίγα εκατοστά και η προσπάθεια του Τζόνσον στο 31′. Έτσι έμεινε το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος κι ενώ όλα έδειχναν ότι ένα ενδεχόμενο ρεβάνς θα ήταν πολύ πιθανό, ήρθε ο Πέδρο Πόρο με εντυπωσιακό σουτ στο “παραθυράκι” του Μούριτς στο 80′ κι έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του Ποστέκογλου.//ΣΠ.