Ο Μίλικ έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό του Coppa Italia

Με "χρυσό" σκόρερ τον Αρκάντιους Μίλικ, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα νίκησε τον Χρήστο Μανδά στο 83ο λεπτό, οι "μπιανκονέρι" προκρίθηκαν για 22η φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Coppa Italia, παρά την ήττα τους απ' τη Λάτσιο με 2-1 στο "Olimpico".

Με το 2-0 στην… πλάτη της απ’ τον πρώτο αγώνα στο Τορίνο, η Λάτσιο προσπάθησε να βάλει δύσκολα στη Γιουβέντους απ’ το ξεκίνημα του αγώνα και το κατάφερε παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο 12′ με τον Καστεγιάνος. Οι “λατσιάλι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 49′ “χτύπησαν” ξανά με τον Καστεγιάνος, οδηγώντας το ματς από πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο σε σκορ… παράτασης.

Οι αλλαγές του Αλέγκρι “φρέσκαραν” μεσοεπιθετικά τη “Γηραιά Κυρία” και ουσιαστικά της έδωσαν το γκολ της πρόκρισης. Στο 83′ από γύρισμα του Γουεά, ο Μίλικ με κοντινή προβολή μείωσε σε 2-1 και χάρισε στους “μπιανκονέρι” την πρόκριση στον τελικό, όπου θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 15ο Κύπελλο της ιστορίας τους, “σώζοντας” κάπως τη χρονιά της μετά από μία υπό του μετρίου παρουσία στη Serie A.//Λ.