Ιστορική συντριβή με… εξάρα για τη Σεντ Ετιέν (ΦΩΤΟ)

Κατρακύλα δίχως… τέλος για την “ουραγό” της Λιγκ 2, Σεντ-Ετιέν, που μετά τον πρώτο υποβιβασμό της, βίωσε και την πιο βαριά εντός έδρας ήττα (6-0) στα 89 χρόνια της ύπαρξής της και μάλιστα, από τη Χάβρη που έκανε… σεφτέ στο πρωτάθλημα.

Το ημίχρονο δεν είχε σκορ (0-0), όμως οι “Στεφανουά” έχασαν τον Μπριανκόν στο 31′ με δεύτερη κίτρινη και τον Καφαρό στο 37′ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Σα να μην έφταναν αυτά, ο στόπερ που… συνδέεται μεταγραφικά με τον Ολυμπιακό, Σαϊντού Σο, μπήκε ως αλλαγή στην ανάπαυλα και είδε την ομάδα του να δέχεται έξι γκολ σε 45 λεπτά!

Στο 64′, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 στο κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας από την περσινή σεζόν, “Ζοφρουά-Γκισάρ” και δυο λεπτά αργότερα πήρε με μια κάρτα την άγουσα για τα αποδυτήρια και ο βασικός τερματοφύλακας, Ετιέν Γκριν.

Στα υπόλοιπα λεπτά με… 8 εναντίον 11 και μέχρι το 89′ γράφτηκε το τελικό 6-0 και ακόμα μια “μαύρη” σελίδα στην ένδοξη ιστορία της Σεντ-Ετιέν που αναζητά… πολλά σοκ πλέον, ώστε να σηκώσει… κεφάλι και να μην “φλερτάρει” με ακόμη έναν υποβιβασμό.

Ύστερα από τέσσερις αγώνες στη Λιγκ 2 αριθμεί 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, όντας τελευταία. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τη Χάβρη είχε “ψωνίσει” το νέο απόκτημα της ΑΕΚ για το κέντρο της άμυνας, Αρόλντ Μουκουντί που τον ανακάλυψε ο Οσβάλντ Τανσό, ο οποίος απομακρύνθηκε από τον Βόλο μόλις ένα παιχνίδι μετά την έναρξη της Σούπερ Λιγκ (σ.σ. 3-3 με τον Αστέρα).