Η Ουκρανία άντεξε στην πίεση της Αγγλίας | “Πεντάστερη” Σουηδία

Στα πρώτα παιχνίδια της ημέρας (09/09) για τα προκριματικά του EURO 2024 η Ουκρανία πήρε την ισοπαλία αντέχοντας στην πίεση της Αγγλίας, μπροστά στο κοινό της, που έδειξε δυναμικό “παρών”, διατηρώντας τις ελπίδες της για την πρόκριση. Η Σουηδία είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα στην Εσθονία, επικρατώντας 5-0, λευκή ισοπαλία στο Ανδόρα – Λευκορωσία.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ 1-1

Στο κατάμεστο Βρότσλαβ, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ είχε την κατοχή στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αλλά οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 26′. Ο Κονόπλια με ωραία πάσα βρήκε τον Ζιντσένκο, με τον αμυντικό της Άρσεναλ να τελειώνει τη φάση στέλνοντας τη μπάλα στη κάτω δεξιά γωνία του Πίκφορντ. Η Αγγλία αντέδρασε στο 41’με το παρθενικό γκολ του Κάιλ Γουόκερ με το εθνόσημο. Ο μπακ της Σίτι έκανε τη κίνηση στη πλάτη της άμυνας από τα δεξιά, ο Κέιν έβγαλε υποδειγματική ψηλή μπαλιά και ο Γουόκερ δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει. Στην επανάληψη, ο Σακά είχε δοκάρι με ωραίο αριστερό σουτ στο 60′ με την Αγγλία να πιέζει για το γκολ της νίκης, την Ουκρανία να ψάχνει τις αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.

ΕΣΘΟΝΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ 0-5

Οι Σκανδιναβοί φρόντισαν να δείξουν από νωρίς ότι είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, αφού “καθάρισαν” τη νίκη σε ένα πεντάλεπτο. Στο 19′ ο Γκιόκερες άνοιξε το σκορ με προβολή έπειτα από παράλληλη πάσα του Βάλκβιστ από δεξιά, ενώ στο 24′ ο Κουλουσέφσκι διπλασίασε τα τέρματα της Σουηδίας μετά από πάσα του Φόρσμπεργκ και ωραίο πάρσιμο της μπάλας στο ύψος της περιοχής που άδειασε την άμυνα και τον έβγαλε απέναντι στο τέρμα. Ο Ίσακ τριπλασίασε τα τέρματα της Σουηδίας στο 39′ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Σεμά από αριστερά. Στο δεύτερο μέρος, ο Κβάισον σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κουλουσέφσκι από αριστερά και έκανε το 0-4. Το τελικό σκορ 0-5 διαμόρφωσε ο Κλάεσον με κεφαλιά στο 92′ μετά από σέντρα του Κάρλσον.

ΑΝΔΟΡΑ – ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 0-0

Στο γήπεδο “Νασιονάλ” οι γηπεδούχοι έψαχναν την πρώτη τους νίκη στα προκριματικά. Η Λευκορωσία προερχόταν από νίκη επί το Κοσόβου 2-1 και κουβάλησε αυτό το μομέντουμ στην Ανδόρα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3΄ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς η μπάλα είχε βγει περάσει την γραμμή του πλαγίου. Στο υπόλοιπο ημίχρονο δεν υπήρξαν σημαντικές φάσεις με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται χαρακτηριστικά στη δημιουργία. Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη πίεσαν για το γκολ της νίκης έχοντας την καθολική υπεροχή και οκτώ τελικές χωρίς αποτέλεσμα με το 0-0 να παραμένει ως το σφύριγμα της λήξης.//ΣΠ