Επιστροφή στην κορυφή στο ντεμπούτο του Νεϊμάρ

O Βραζιλιάνος σούπερ σταρ ξεκίνησε το νέο κεφάλαιο της καριέρας του το βράδυ της Παρασκευής (15/09) στο “Prince Faisal bin Fahd” στο Ριάντ, όταν αντικατέστησε τον συμπατριώτη του Μίκαελ κάνοντας ντεμπούτο στο ποδόσφαιρο της Σαουδικής Αραβίας, με την Αλ Χιλάλ.

Η νέα του ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα της Saudi Pro League, κερδίζοντας την Αλ Ριάντ (6-1), την έκτη αγωνιστική, στην οποία ο Βέλγος Γιανίκ Καράσκο, πρώην παίκτης της Ατλέτικο Μαδρίτης, έκανε επίσης το ντεμπούτο του με την Αλ Σαμπάμπ.

Η Αλ Χιλάλ, στην οποία αγωνίζονται οι Μπόνο, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ρούμπεν Νέβες, Μάλκομ και Αλεξάντερ Μίτροβιτς, είχε…πέσει προσωρινά από την κορυφή της διοργάνωσης από την Αλ Ιτιχάντ του Καρίμ Μπενζεμά, η οποία αγωνίστηκε την Πέμπτη.

Ο Νεϊμάρ βγήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 63ο λεπτό. Η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους είχε ήδη “καθαρίσει” το ματς, αλλά η παρουσία του ξεσήκωσε την κερκίδα και την ομάδα του, δίνοντας μάλιστα την ασίστ στο Μάλκομ για το 4-0.

Στο 30’ ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς με πέναλτι άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γιασίρ Αλ Σαχράνι σκόραρε το δεύτερο. Με τον Νεϊμάρ στο γήπεδο, ο Νάσερ Αλ Ντάουσαρι σημείωσε το τρίτο (68’) και το πέμπτο (87’ πέναλτι), και το έκτο στις καθυστερήσεις. Το γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Αλί Αλ Ζακάν στο 90’+6′.//Α.