Έγινε… της κόκκινης στο Ρίβερ – Μπόκα

Ένα… συζητήσιμο πέναλτι στο 93ο λεπτό του “superclasico”, ανάμεσα στις δύο ομάδες του Μπουένος Άιρες, ενώ το σκορ ήταν 0:0, επέστρεψε στους “εκατομμυριούχους” να φτάσουν στη νίκη, αλλά ήταν και η αρχή επεισοδίων στο “Μονουμεντάλ”.

O Μιγκέλ Άνχελ Μπόρχα εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, την οποία ο διαιτητής υπέδειξε, ενώ στη συνέχεια δεν συμβουλέυτηκε τον VAR. Το γκολ προκάλεσε αναταραχή και επεισόδια, με συνέπεια έξι παίκτες να αποβληθούν. Οι τρεις ήταν οι Παλαβεσίνο, Σεντουριόν και Ελίας Γκόμες από τη Ρίβερ Πλέιτ και οι άλλοι τρεις οι Μερεντιέλ, Βαλεντίνι και Εκί Φερνάντες από την Μπόκα Τζούνιορς. Την κόκκινη κάρτα είδε και ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Χόρχε Αλμιρόν.

Το παιχνίδι διακόπηκε για δέκα πέντε λεπτά, μιας και ο διαιτητής Ερέρα περικυκλώθηκε από τους παίκτες της Μπόκα. Οι “Γενοβέζοι” κατέληξαν με οκτώ παίκτες και οι αντίπαλοί τους με δέκα, μιας και οι δύο από τους αποβληθέντες τους ήταν στον πάγκο.//Α.