Άλωσε το “Άιμπροξ” η Αμπερντίν

Μεγάλη νίκη για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ, καθώς πέρασε νικηφόρα με 3-1 από την έδρα της Ρέιντζερς για το πρωτάθλημα της Σκωτίας.

Η Αμπερντίν ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου. Πιο συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό ο Γκάρτενμαν άνοιξε το σκορ για τη αντίπαλο του “Δικεφάλου του Βορρά“. Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και η Ρέιντζερς πίεσε για την ανατροπή, στο 68ο’ ήρθε ο Μακγκράθ να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας. Στο 71ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ράιτ.

Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σίμα μείωσε το σκορ σε 2-1. Παρά το γεγονός πως το γκολ του έδωσε φτερά στα πόδια της ομάδας του Μπίλ, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και οι φιλοξενούμενοι με τον Μακκένζιε στο 85ο λεπτό έκαναν το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.//ΝΚ.