Αγχωτική νίκη για τους Κροάτες

Η Αρμενία υποδέχτηκε την Κροατία για τον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2024. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Κράμαριτς στο 13ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι προερχόντουσαν από την σπουδαία ισοπαλία μέσα στην Τουρκία (8/9), όπου λίγο έλειψε να φύγουν και με τους τρεις βαθμούς, καθώς ισοφαρίστηκαν λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης (88′ Γιλντιρίμ), οι Κροάτες από την άλλη νίκησαν με το ευρύ σκορ 5-0 την τελευταία του ομίλου, Λετονία (8/9).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον αέρα της Αρμενίας, έχοντας από νωρίς του αγώνα την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη προειδοποίηση από μεριάς Κροατών ήρθε στο 8′ όπου μετά από σέντρα του Πέρισιτς από τα αριστερά, ο Πέτκοβιτς δεν κατάφερε να πλασάρει ιδανικά παρά την υπερπροσπάθεια του. Μετά από ασφυκτική πίεση στα καρέ της Αρμενίας η Κροατία άνοιξε το σκορ στο 13′, έπειτα από κόρνερ του Μόντριτς, το οποίο βρήκε τον Κράμαριτς μέσα στην περιοχή και αυτός τελείωσε εύκολα την φάση, το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και ενώ στην αρχή ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ, η τελική απόφαση ήρθε λίγα λεπτά μετά, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει σέντρα. Οι Αρμένιοι προσπάθησαν στην συνέχεια να βγάλουν αντίδραση με κάποιες επικίνδυνες αντεπιθέσεις, ωστόσο η καλή λειτουργία της Κροατίας στα μετόπισθεν δεν άφησε περιθώρια. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς κυριάρχησε στα πρώτα 45′ λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή της μπάλας καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει ένα δεύτερο γκολ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ των Κροατών.

Στο δεύτερο μισό η Αρμενία έδειξε να αντέχει στην πίεση της Κροατίας, με διαδοχικές επεμβάσεις σε 56′ και 62′ ο Τσαντσάρεβιτς είπε ”όχι” σε Κράμαριτς και Πέρισιτς αντίστοιχα και κράτησε τους Αρμένιους μέσα στο παιχνίδι. Η Αρμενία δεν έδειξε να παρατάει το παιχνίδι και με την ενίσχυση των τριών αλλαγών της πήρε μέτρα στο γήπεδο, οι Κροάτες με την δυναμική τους όμως επέβαλαν τον ρυθμό τους και θα μπορούσαν εύκολα να διευρύνουν το σκορ, ωστόσο παρότι έχασαν αρκετές ευκαιρίες δεν κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο γκολ. Έστω και έτσι οι Κροάτες πήραν την νίκη και πλέον απολαμβάνουν την πρώτη θέση του ομίλου μαζί με την Τουρκία (η οποία έχει έναν αγώνα περισσότερο) στους 10 βαθμούς .

Στην επόμενη αγωνιστική του 4ου ομίλου η Αρμενία θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση την Λετονία στις 12 Οκτωβρίου (19:00), ενώ η Κροατία θα υποδεχτεί την Εθνική ομάδα της Τουρκίας (12/10, 21:45).

Αρμενία: (Πετράκοφ Ο.)  (Τ) Όγκνιεν Τσαντσάρεβιτς, Νάιρ Τικνιζιγιάν, Στιόπα Μικριτσιγιάν, Αντρέ Καλισίρ, Τζεόρτζι Χαρουτιουγιάν, Ουγκοτσούκου Ιβού, Αρτάκ Ντασιαγιάν, Βαχάν Μπιτσακσαγιάν, Γραντ-Λεόν Ράνος, Έντουαρντ Σπερτσγιάν, Λούκας Ζελαραγιάν.

Κροατία: (Ντάλιτς Ζ.) (Τ) Λιβάκοβιτς, Γιόσιπ Στάνισιτς, Γιόσιπ Σούταλο, Γιόσκο Γκβαρντιόλ, Μπόρνα Μπάρισιτς, Λούκα Μόντριτς, Μαρσέλο Μπρόζοβιτς, Λούκα Ιβάνουσετς, Αντρέι Κράμαριτς, Ιβάν Πέρισιτς, Μπρούνο Πέτκοβιτς.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία των ομίλων εδώ. //ΜΛ.