Δίχως νικήτρια στο Μεστάγια

Η Βαλένθια προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες και έμεινε στο 2:2 με την Αλμερία στο Μεστάγια, για την 18η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Βαλένθια δεν κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στην έδρα της, μετά την ήττα με 1:0 από την Κάντιθ και παράλληλα έχασε την ευκαιρία να πάρει τη δεύτερη διαδοχική νίκη μετά την αντίστοιχη με 4:0 εκτός έδρας επί της Σπόρτινγκ Χιχόν. Το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο προηγήθηκε στο 48ο λεπτό με γκολ του Κλάιφερτ, ισοφαρίστηκε στο 54′ με τον Τσούμι και ο Γκάγια έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του στο 65ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, η Αλμερία δεν το έβαλε κάτω και στο 74′ βρήκε ξανά το γκολ της ισοφάρισης με τον Πορτίγιο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2:2). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν και πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με τον Ραμαζάνι.

Οι “νυχτερίδες” έφτασαν τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα της La Liga, ανεβαίνοντας στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, καλούνται να επιστρέψουν εκ νέου στα θετικά αποτελέσματα, προκειμένου να πλησιάσουν περισσότερο στο πρώτο μισό της βαθμολογίας. Από τη δική της πλευρά, η Αλμερία εξακολουθεί να βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς έχει 19 βαθμούς, ούσα στην 14η θέση, ενώ είναι μόλις στο +2 από την 18η Βαγιαδολίδ.

Βαλένθια: Εκτός έδρας με Βαγιαδολίδ (29/1)
Αλμερία: Εντός έδρας με Εσπανιόλ (27/1)