Δίχως νικητή το ντέρμπι της Λισαβόνας!

Η Σπόρτινγκ προηγήθηκε δις, η Μπενφίκα ισοφάρισε ισάριθμες φορές και οι δύο ομάδες έμειναν στο 2:2 στο Ντα Λουζ, για την 16η αγωνιστική της Primeira Liga.

Το ντέρμπι της Λισαβόνας δεν κατάφερε να αναδείξει νικήτρια ομάδα, ωστόσο προσέφερε γκολ και θέαμα εκατέρωθεν. Η Σπόρτινγκ προηγήθηκε μόλις στο 27ο λεπτό του αγώνα με αυτογκόλ του Μπα, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα η Μπενφίκα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ράμος. Στο 53′, τα “λιοντάρια” έκαναν το 1:2 με γκολ του Πέδρο Γκονσάλβες, ωστόσο ισοφάριστηκαν εκ νέου από τους “αετούς” με τον Ράμος να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 2:2 και έτσι αποκόμισαν αμφότερες έναν βαθμό. Η Μπενφίκα έφτασε τους 41 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας απόσταση ασφαλείας τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη Μπράγκα. Η Σπόρτινγκ παρέμεινε στην τέταρτη θέση, έχοντας 29 βαθμούς και έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει αισθητά από την κορυφή.//