Διατήρησε… απόρθητο το κάστρο της η Athens Kallithea (video)

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου επικράτησε με 3:0 της Ηλιούπολης για την 13η αγωνιστική της Super League 2. Οι γηπεδούχοι πήραν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στο “Ελ Πάσο”, διατηρώντας το αήττητο στην έδρα τους, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης η Athens Kallithea είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 24′, οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ. Ο Κυνηγόπουλος έβγαλε τη σέντρα, ο Ντεμέτριους πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ”.

Στο 28ο λεπτό, έπειτα από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Νίλι, όμως το κοντινό του σουτ κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι παίκτες του Γιώργου Σίμου είχαν τον απόλυτο έλεγχο και προσπαθούσαν να βρουν δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα, δίχως όμως να καταφέρουν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 43ο λεπτό η Ηλιούπολη έχασε την πρώτη της ευκαιρία. Ο Δημητριάδης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Κρητικός βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και σούταρε, όμως ο Στρέζος απέκρουσε με τα πόδια, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο αμυντικός των φιλοξενούμενων σούταρε ξανά με τον γκολκίπερ της Καλλιθέας να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 51ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2:0. Ο Νίλι εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Βλάχο να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και τον Λουκίνα να μην καταφέρνει να σκοράρει από κοντά στην επαναφορά. Στη συνέχεια η Ηλιούπολη, παρά τις αλλαγές του Νίκου Παντέλη, δεν κατάφερνε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και η Athens Kallithea είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς να παίρνει ρίσκα. Στο 73′, ο Ντεμέτριους βρήκε τον Ιωαννίδη στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ του Έλληνα επιθετικού πέρασε άουτ. Στο 85ο λεπτό ο Ναμπί έβγαλε τετ α τετ τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Πολίτη και “τελείωσε” το παιχνίδι.

Στο 87′, ο Μπουλούλης πήρε την μπάλα στην περιοχή κι έκανε ένα γυριστό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 88′, ο Ναμπί μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, όμως ο Πολίτης έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιωαννίδης βρήκε με το κεφάλι τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ “έγραψε” το τελικό 3:0.

ΓΚΟΛ: 24′ Ντεμέτριους, 85′, 90+2′ Κυνηγόπουλος
ΔΟΚΑΡΙΑ: 51′ Βλάχος / 43′ Κρητικός
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 71′ Μπουλούλης / 33′ Τσαφταρίδης
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Athens Kallithea (Γιώργος Σίμος): Στρέζος, Μπουλούλης (88′ Τσιντώνης), Νίλι (76′ Ναμπί), Κύργιας, Ρέντζας (46′ Ουές), Σαντάνα, Λουκίνας (66′ Ιωαννίδης), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (66′ Περέιρα), Βλάχος, Ντεμέτριους

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Πολίτης, Πολίμος, Κωστόπουλος (46′ Χέμπερτ), Κρητικός, Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Δημητριάδης (86′ Άντο), Ανδρέου (57′ Μπαξεβάνος), Μπαστάκος, Τριανταφυλλάκος, Τσαφταρίδης