Διακόπηκε το Μονπελιέ-Κλερμόν

Η αναμέτρηση ανάμεσα σε Μονπελιέ και Κλερμόν διακόπηκε μετά από κροτίδα που δέχτηκε από οπαδούς της γηπεδούχου ομάδας ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, με το σκορ στο 4-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Όλα κυλούσαν ήρεμα σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Μονπελιέ να ήταν αυτή που παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα έδειχνε πως θα πάρει τη νίκη. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε όμως από την απαράδεκτη ενέργεια οπαδών των γηπεδούχων. Πιο συγκεκριμένα, ο τερματοφύλακας της Κλερμόν, Ντιαό, δέχτηκε κροτίδα, με τον διαιτητή να διακόπτει το ματς.

Η εξέλιξη του ματς μέχρι την διακοπή:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Αλ-Ταμάρι (1-0). 10 λεπτά αργότερα η Κλερμόν ισοφάρισε με τον Μανίν σε 1-1. Έπειτα πήρε εκ νέου το προβάδισμα η Μονπελιέ στο 31ο λεπτό, με τον Σαβανιέρ από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας το 2-1. Στο 45ο λεπτό όμως ο Κονατέ ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2-2 με ένα δυνατό σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι με πέναλτι, πάλι ο ίδιος παίκτης, σκόραρε για την Μονπελιέ κάνοντας το 3-2. Στο 54′ οι γηπεδούχοι έμειναν ΜΕ 10 παίκτες καθώς ο Εστέβε δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Αν και η Κλερμόν είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Αλ-Ταμάρι, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα έγραψε το τελικό 4-2. Στο 94′ επήλθε και η αριθμητική ισορροπία στο ματς καθώς ο Μπόρχες αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Λίγα λεπτά αργότερα, οι οπαδοί της Μονπελιέ πέταξαν κροτίδα στον Ντιαό με τον διαιτητή να διατάζει την διακοπή του ματς.//ΝΚ.