Οριστική διακοπή στο Βάαλβαϊκ- Άγιαξ | Κατέρρευσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

Ο Ετιέν Βάασεν, γκολκίπερ της Βάαλβαϊκ κατέρρευσε στο 85ο λεπτό μετά από σύγκρουση που είχε με τον Μπρόμπεϊ. Η σύγκρουση ήταν σφοδρή και ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι, που εν τέλει δεν συνεχίστηκε ποτέ.

Με το ρολόι της αναμέτρησης στο Βαάλβαϊκ Αγιαξ να φτάνει στο 85ο λεπτό ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μαζί με τον επιθετικό του Άγιαξ συγκρούστηκαν. Ο Ολλανδός πορτιέρε έμεινε ακίνητος στο έδαφος έχοντας χάσει τις αισθήσεις του, τα ιατρικά επιτελεία των δυο ομάδων έτρεξαν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ και οι παίκτες σχημάτισαν μια ανθρώπινη “ασπίδα” γύρο του. Τη σοβαρότητα της κατάστασης δείχνει και το γεγονός πως έγινε χρήση απινιδωτή. O αγώνας όπως ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα του γηπέδου διακόπηκε οριστικά στο 85ο λεπτό με το σκορ να είναι 3-2 υπέρ του Άγιαξ. Αργότερα έγινε γνωστό πως ο Βάασεν μεταφέρθηκε σε κοντινό νοσοκομείο και ανέκτησε τις αισθήσεις του.//