Διαγόρας για φίλημα “καθάρισε” και την Athens Kallithea

Ο καταπληκτικός “Γηραιός” συνεχίζει να εντυπωσιάζει στον Β’ Όμιλο της Super League 2 και μετά την εντός έδρας νίκη του με 2-1 κόντρα στο σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη ανέβηκε στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Διαγόρας… τρελαίνει κόσμο, καθώς επικράτησε στη Ρόδο με 2-1 της Athens Kallithea και “σκότωσε” άλλη μία ομάδα που έχει στόχο την άνοδο, μετά τις νίκες του επί των Χανιά (εντός), Ιωνικό (εντός) και Καλαμάτα (εκτός). Έτσι, το σύνολο του Θωμά Γράφα ανέβηκε στην 3η θέση του Β’ Ομίλου της Super League 2, στερώντας παράλληλα την ευκαιρία από τους “κυανόλευκους” να πατήσουν κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

O Διαγόρας ήταν πολύ καλός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Είχε την κατοχή και με βαθιές μπαλιές προσπαθούσε να… τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα και το κατάφερε στο 8′. Ο Ιγκνιάτοβιτς μετά από κακή αντίδραση της άμυνας της Athens Kallithea, βρέθηκε σε θέση βολής από αρκετά κοντινή απόσταση και με δυνατό σουτ έκανε 1-0. Στο 31′, ο Λούκιτς δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε με ευκολία. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ροδίτες μπροστά στο σκορ και το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη να μην μπορεί να βρει τρόπο να απειλήσει τους γηπεδούχους.

Ένα σουτ του Μπουλούλη δεν βρήκε στόχο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με την Athens Kallithea να ανεβάζει την πίεσή της για να φέρει το ματς στα ίσα. Οι Ροδίτες όμως ήταν αυτοί που βρήκαν το γκολ και με σκόρερ τον Μανιά στο 69′ έκαναν το 2-0, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν απάντηση, με την κεφαλιά του Τσιντώνη στο 81′ μέσα από την μικρή περιοχή να καταλήγει ψηλά άουτ. Στο 87′ ο Λουκίνας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε απευθείας στην αγκαλιά του Αυγερινού. Το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη μείωσε σε 2-1 στο 88′! Εκτέλεση κόρνερ από τον Μουστακόπουλο, κεφαλιά του Λουκίνα και η μπάλα στα δίχτυα του Αυγερινού, με το ματς να αποκτά νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, παρά την πίεση της Athens Kallithea, με τον Διαγόρα Ρόδου να πανηγυρίζει άλλη μία νίκη κόντρα σε ομάδα που έχει στόχο την άνοδο στην Super League.

ΓΚΟΛ: 8′ Ιγκνιάτοβιτς, 69′ Μανιάς / 88′ Λουκίνας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2 Μανιάς / 45’+2′ Ρομαό

Διαγόρας Ρόδου (Θωμάς Γράφας): Αυγερινός, Τσάβος (63′ Αρίας), Μανωλάκης, Δημητρίου, Ιγκνιάτοβιτς, Αντεσίνα, Πάρντο (23′ λ.τρ. Λούκιτς – 78′ Σταματούλας), Μασούρας, Μούντες, Τσιαντούλας, Μανιάς.

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Ρομαό, Μανθάτης ( Ποζατζίδης), Μπουλούλης, Σίλβα (61′ Ματίγια), Μουστακόπουλος, Τσιντώνης (84′ Βερτάινεν), Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος (61′ Βασιλογιάννης), Λουκίνας.//Λ.